Społeczeństwo

Co możemy zrobić dziś dla Ukraińców? Jest wiele opcji

Punkt rejestracji uchodźców z Ukrainy w Przemyślu Punkt rejestracji uchodźców z Ukrainy w Przemyślu Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Niebiesko-żółte nakładki na Facebooku i tweety z hasztagiem #FreeUkraine nie zastąpią realnej pomocy. Setki tysięcy uchodźców potrzebują dziś dachu nad głową, żywności i leków. Co możemy zrobić?

Choć rosyjska agresja uruchomiła w Polkach i Polakach nadzwyczajne pokłady solidarności, eksperci od bezpieczeństwa w sieci alarmują: pojawiły się domeny, które podszywają się pod organizacje humanitarne. Bywa, że oszuści wyłudzają w ten sposób nie tylko złotówki, ale także dane logowania do naszych kont bankowych.

Poniżej prezentujemy aktualizowaną listę zweryfikowanych zbiórek, podpowiadamy też, jak pomóc uchodźcom w znalezieniu schronienia i gdzie można udzielać się wolontaryjnie.

Fundacje apelują: weźcie kilka głębokich wdechów

Fundacje i stowarzyszenia pomocowe monitorują sytuację na granicy, szczególnie pod kątem bieżących potrzeb. Punkty recepcyjne zlokalizowane blisko przejść granicznych zostały zasypane darami w postaci odzieży, kosmetyków i artykułów higienicznych oraz spożywczych w ilościach przekraczający zapotrzebowanie na miejscu. W poszukiwaniu aktualnych informacji warto śledzić kanały społecznościowe organizacji niosących pomoc. Fundacja Ocalenie ws. potrzeb na przejściach granicznych donosi: „Informacje, jakie dostajemy, brzmią: NIE POTRZEBA TAM WIĘCEJ RZECZY. Nie przywoźcie tam ciuchów, kosmetyków czy jedzenia. Tego jest dość. Potrzeby transportowe konsultujcie z konkretnymi punktami recepcyjnym. Osoby po przejściu są zmęczone, chcą choć chwilę się przespać, chętnie umyć, zanim ruszą w dalszą drogę. Jeśli więc chcecie organizować transport, nie róbcie tego bez konsultacji”.

I dalej zwraca się z prośbą o rozważne rozkładanie sił w maratonie pomocowym, jaki nas wszystkich czeka: „Wiemy, że czujecie potrzebę pomocy. Apelujemy jednak o ostudzenie emocji i kilka głębokich wdechów. Jesteśmy na początku drogi. Te tysiące osób, które wjeżdżają do Polski będą potrzebować wsparcia przez kolejne tygodnie i miesiące. To nie jest sprint, to będzie maraton. Musimy – wszyscy i wszystkie – rozkładać siły i zasoby na długi czas”.

Zbiórki pieniędzy dla uchodźców z Ukrainy

Polska Akcja Humanitarna. PAH prosi o środki na żywność, leki i artykuły higieniczne, ponadto chce zapewnić ludziom uciekającym przed wojną opiekę psychologiczną. Przez lata organizacja prowadziła także wsparcie na miejscu, które obecnie planuje wznowić. Chodzi m.in. o pomoc osobom, które w związku z chorobą lub podeszłym wiekiem nie mogą opuścić Ukrainy.

Polski Czerwony Krzyż. PCK uruchomił zbiórkę na żywność i opatrunki. Nasze złotówki popłyną ponadto na wyposażenie ośrodków granicznych oraz miejsca tymczasowego zakwaterowania. Organizacja prosi nie tylko o przelewy, ale i wsparcie rzeczowe, regularnie informując na swojej stronie, gdzie można przekazywać żywność, kosmetyki, koce i śpiwory.

Euromajdan-Warszawa. Ukraińska inicjatywa społeczna działa w stolicy od listopada 2013 r. Chociaż jej działacze i działaczki mieszkają w Polsce od lat, pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojskowymi i wolontariuszami we wszystkich obwodach Ukrainy. Jak podkreślają: wiedzą, gdzie i co przekazywać.

Fundacja Ocalenie. Ocalenie nie od wczoraj wspiera mieszkających w Polsce Ukraińców i Ukrainki, jednak obecna sytuacja wkrótce przerośnie możliwości grupy. Wpłaty pozwolą na zatrudnienie dodatkowych specjalistów i specjalistek. Osobom, które przybywają do Polski, fundacja chce znaleźć pokoje i mieszkania, a także zorganizować pomoc psychologiczną i prawną.

Fundacja HumanDoc. Pracownicy fundacji planują ewakuować z terenów pod ostrzałem dzieci i osoby starsze (HumanDoc współpracuje w tym celu z ukraińskimi działaczami). Wśród celów zbiórki wymieniają kupno lekarstw, materiałów opatrunkowych, paliwa i żywności.

Caritas. Z własną inicjatywą ruszył Caritas, już na starcie przeznaczając 100 tys. zł na bieżące działania swoich ukraińskich oddziałów. Dzięki naszym wpłatom katolicka organizacja zapewni potrzebującym wodę, żywność, środki higieniczne, a ponadto pomoc materialną i wsparcie profesjonalnych psychologów.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja wspiera Ukrainę od ośmiu lat, podczas których zapewniała potrzebującym dostęp do opieki medycznej, wysłała konwój z pomocą humanitarną i wyremontowała ośrodek dla uchodźców oraz kilkanaście szkół. PCPM oferuje możliwość jednorazowych i cyklicznych wpłat, które przeznaczy na pomoc dla Ukraińców i Ukrainek zamieszkujących tereny wojenne, a także na ewakuację ludności cywilnej.

Pomagam.pl. „W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!” – czytamy w opisie zbiórki. Pomagam.pl chce pośredniczyć między obywatelami Polski a ukraińskimi organizacjami humanitarnymi. „Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach”. Partnerem akcji jest Fundacja „Nasz Wybór”, która od 2009 r. zajmuje się integracją ukraińskich migrantów z Polkami i Polakami.

#RazemDlaUkrainy. „Pokażmy, że w obliczu tej tragedii jesteśmy razem z wszystkimi poszkodowanymi. Wspierajcie ich dobrymi myślami, modlitwami, wpłatami. Zakładajcie skarbonki, piszcie na social media. W tej najczarniejszej godzinie dla mieszkańców Ukrainy wspierajmy ich jak możemy” – zachęcają do wpłat Fundacja To Się Uda i serwis zrzutka.pl. Oba podmioty wzięły na siebie pokrycie kosztów operacyjnych, dzięki czemu 100 proc. pozyskanych pieniędzy trafi na konta specjalistycznych organizacji humanitarnych.

Polska Misja Medyczna. Wpłat możemy dokonywać jednorazowo bądź cyklicznie. Aktywiści przeznaczą je na antybiotyki, zestawy opatrunkowe, środki ochronne i sprzęt ratunkowy.

Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy u siebie

Grupa Zasoby Warszawa. Za pośrednictwem grupy na Facebooku mieszkańcy Warszawy mogą skontaktować się z Ukraińcami i Ukrainkami, którzy potrzebują schronienia doraźnie lub na stałe. Inicjatorzy akcji współpracują z Fundacją Ocalenie, która pośredniczy w kontakcie z potrzebującymi.

Dom Ukraiński w Warszawie. Wypełniwszy krótki formularz, możemy zadeklarować ugoszczenie uchodźców. Aktywiści uwrażliwiają, że Ukraińcy i Ukrainki potrzebują nie tylko mieszkań i domów, ale także łóżek w pokojach współdzielonych i miejsc w hostelach.

Fundacja Dobrych Zwierząt. „Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Kryzys polityczny na Wschodzie może spowodować, że z dnia na dzień zwierzęta domowe zamieszkujące na Ukrainie zostaną same, skazane na łaskę lub niełaskę losu” – czytamy w odezwie Fundacji Dobrych Zwierząt. Organizacja koordynuje rejestrację domów tymczasowych – na jej apel mogą odpowiedzieć osoby, które przyjmą pod swój dach psy albo zwierzęta wraz z ich rodzinami i opiekunami.

Wolontariat. Gdzie się zgłosić?

Polska Akcja Humanitarna. PAH apeluje o wsparcie w działaniach pomocowych. Do zespołu mogą dołączyć osoby pełnoletnie, gotowe do przemieszczania się w obrębie Polski, posługujące się polszczyzną i przynajmniej jednym z trzech dodatkowych języków (rosyjski, ukraiński, angielski).

Fundacja Ocalenie. Fundacja poszukuje dodatkowych rąk do pracy. Szczególnie intensywnie stara się znaleźć tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, prawników, przedstawicieli zawodów medycznych oraz psychologów. Na jej apel mogą odpowiedzieć także właściciele samochodów, którzy mogliby pomóc w transporcie uchodźców z terenów przygranicznych.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. WRCS koordynuje wrocławskie akcje pomocowe, zachęca też do zaangażowania w wolontariat. Najwyższy priorytet mają osoby znające język ukraiński i rosyjski, prawnicy oraz przedsiębiorcy, którzy mogliby zatrudnić uchodźców.

Homo Faber. Mieszkańcy i mieszkanki Lublina powinni zgłaszać się do grupy Homo Faber. W pomoc możemy zaangażować się na żywo lub zdalnie (np. pomagając z prowadzeniem dokumentacji). Za pośrednictwem formularza da się też zadeklarować przyjęcie uchodźcy bądź pomoc w transporcie potrzebujących.

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju. Krakowskie organizacje pomocowe apelują o pomoc w znalezieniu lokali mieszkalnych. Równolegle werbują tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego oraz ekspertów, którzy mogliby poprowadzić warsztaty i podjąć się nauki języka.

Dom Polski w Warszawie. Warszawianki i warszawiacy mogą nieść pomoc na rozmaite sposoby: Dom Polski potrzebuje tłumaczy, organizatorów zbiórek, prawników i ekspertów, którzy zapewnią wsparcie psychologiczne oraz opiekę medyczną.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną