10 lat po zamachu na Dubrowce

Zapomniana Dubrowka
Rosja nie będzie obchodzić 10 rocznicy zamachu na Dubrowce. Kaukaz oddała w ręce kacyków licząc, że żaden zamachowiec nie przedostanie się już do Moskwy. Ale to daje tylko iluzję bezpieczeństwa.
Moskwa, 23 października 2002 r. Czeczeńscy bojownicy grozili zabiciem kilkuset zakładników, których pojmali w Centrum Teatralnym na moskiewskim osiedlu Dubrowka, jeśli Rosja nie zacznie wycofywać wojsk z Czeczenii.
LASKI DIFFUSION/EAST NEWS

Moskwa, 23 października 2002 r. Czeczeńscy bojownicy grozili zabiciem kilkuset zakładników, których pojmali w Centrum Teatralnym na moskiewskim osiedlu Dubrowka, jeśli Rosja nie zacznie wycofywać wojsk z Czeczenii.

Samolot z Nazrania ląduje w Moskwie. Zamiast wybiec do sali przylotów i jak najszybciej złapać taksówkę albo pociąg do centrum, pasażerowie tłoczą się przed wykrywaczem metali i maszyną do prześwietlania bagażu. Z boku stoją policjanci z psami przeszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków. Atmosfera jest napięta, by nie rzec – groźna. Każdy pasażer musi wyjąć z kieszeni metalowe przedmioty i przejść przez kontrolę. Funkcjonariusze się nie spieszą: prześwietlają każdą siatkę, trzęsą lalką wiezioną w prezencie dla mieszkających w Moskwie krewnych, kontrolują nawet kaukaskie przysmaki i owoce opakowane w dziesiątki woreczków foliowych.

Tak wygląda przylot do Moskwy każdym rejsem z Kaukazu. Szklana klatka dla pasażerów, drobiazgowa kontrola, policjanci z psami, a na koniec nieufne spojrzenia w kierunku pasażerów o najciemniejszej skórze, na tych z brodami, wyglądających na tradycyjnych wyznawców islamu. Mimo że Północny Kaukaz to część Rosji, na moskiewskich lotniskach pasażerowie rejsów stamtąd traktowani są tak, jakby przylecieli z Afganistanu, Sudanu, Jemenu czy innych enklaw islamskiego terroryzmu. Tak samo jest w metrze, na bazarach czy przy moskiewskim meczecie na Prospekcie Mira, gdzie policjanci uwielbiają polować na „czarnych”, jak nazywa się w Moskwie przybyszów z Kaukazu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną