Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sypiając z wrogiem

Jak umocowana jest opozycja w starych europejskich demokracjach

W brytyjskim parlamencie lider opozycji i członkowie jego gabinetu cieni mają zarezerwowany czas na zadawanie pytań premierowi (tu David Cameron) i jego ministrom. Media bardzo ten obyczaj lubią. W brytyjskim parlamencie lider opozycji i członkowie jego gabinetu cieni mają zarezerwowany czas na zadawanie pytań premierowi (tu David Cameron) i jego ministrom. Media bardzo ten obyczaj lubią. Parliament TV Handout/Reuters / Forum
Poszanowanie dla opozycji to jeden z najważniejszych wyróżników rozwiniętych demokracji. I w sumie wychodzi obu stronom na dobre.
W amerykańskim Kongresie siedzą obok siebie wiceprezydent (na fot. Joseph Biden – z lewej) oraz speaker, reprezentujący partię opozycyjną wobec 
prezydenta (tu republikanin John Boehner).Andrew Harrer/Bloomberg/Getty Images W amerykańskim Kongresie siedzą obok siebie wiceprezydent (na fot. Joseph Biden – z lewej) oraz speaker, reprezentujący partię opozycyjną wobec prezydenta (tu republikanin John Boehner).

Gdy już opadną wyborcze emocje, gdy już wiadomo, kto jest zwycięzcą, a kto przegranym, trzeba zacząć jakoś ze sobą żyć. Taki powyborczy układ jest charakterystyczny dla zachodnich demokracji liberalnych: przegrani, czyli opozycja, nie mają powodu do histerii, bo wiedzą, że po następnych wyborach mogą odzyskać władzę. Zwycięzcy też o tym wiedzą, więc studzą wolę odwetu, bo w przyszłości sami mogą stać się jego ofiarami.

Ten szacunek jest w wielu przypadkach wymuszony prawem.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Świat; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Sypiając z wrogiem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022