Zobacz, gdzie na świecie aborcja jest legalna. Oraz gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu
Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Aborcja to krok ostateczny – decydują się na nią kobiety, które zaszły w niechcianą ciążę, bo nie miały dostępu ani do odpowiedniej edukacji seksualnej, ani do środków antykoncepcyjnych. Tak się tłumaczy różnicę między Europą Zachodnią a Wschodnią. Wskaźnik liczby aborcji w przeliczeniu na 1000 kobiet wynosi bowiem w Zachodniej 12, a we Wschodniej 43.

Aborcje w Europie – w jakich przypadkach można usunąć ciążę

W Europie Polska i Irlandia, mimo że aborcja jest nich w określonych sytuacjach dozwolona, to kraje o najtrudniejszym dostępie do legalnych zabiegów. To również jedyne kraje w Europie, w których niemożliwe jest usunięcie ciąży „na życzenie”.

W większości krajów UE można jej dokonać także w szczególnych przypadkach, z uwagi na sytuację medyczną lub społeczno-ekonomiczną, jak np. ubóstwo matki.

Gdzie aborcje w świecie są legalne, a gdzie jest najbardziej restrykcyjne prawo

Najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne na świecie (tzn. pozwalające na przerwanie ciąży tylko ze względu na ochronę życia kobiet lub w ogóle zabronione) dotyczy części państw afrykańskich, południowoamerykańskich i południowej Azji.

Polska ze swoim prawem antyaborcyjnym jest zestawiana z takimi krajami jak Algieria, Niger, Czas, Namibia czy Boliwii i Peru.

Jeśli polskie prawo zostanie zaostrzone, utrwalimy swoją pozycję w szeregu z większością krajów Trzeciego Świata.

.
Karolina Żelazińska/Polityka

.

(powiększ mapę)

Dane na podstawie: Euroactiv

Czytaj także
– Prof. Zielińska o nowych aspektach w konflikcie o aborcję
– Fakty i mity o przerywaniu ciąży

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną