Polska kupi pociski JASSM-ER, które są solą w oku Putina. Jak zareaguje Moskwa?
Transakcja ta da polskim siłom powietrznym zdolność rażenia strategicznych celów w Rosji spoza zasięgu jej systemów przeciwlotniczych.
Stany Zjednoczone Polsce jako pierwszej na świecie sprzedają pociski samosterujące powietrze-ziemia o zasięgu tysiąca kilometrów.
Wikipedia

Stany Zjednoczone Polsce jako pierwszej na świecie sprzedają pociski samosterujące powietrze-ziemia o zasięgu tysiąca kilometrów.

Zgodnie z przewidywaniami Moskwa zareagowała niezadowoleniem na wiadomość, że Polska stanie się pierwszym zagranicznym posiadaczem pocisków samosterujących JASSM-ER.

Transakcja o znaczeniu tyleż politycznym, co militarnym da polskim siłom powietrznym zdolność rażenia strategicznych celów w Rosji spoza zasięgu jej systemów przeciwlotniczych.

Polska kupuje pociski samosterujące JASSM-ER jako pierwsza

To musiało zaboleć Władimira Putina: Stany Zjednoczone Polsce jako pierwszej na świecie sprzedają pociski samosterujące powietrze-ziemia o zasięgu tysiąca kilometrów. Oczywiście, z punktu widzenia Moskwy nie ma żadnego problemu, gdy Rosja łamiąc traktat INF, buduje skrzydlate pociski o znacznie większym zasięgu. Problem powstaje, a nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, tylko wtedy, gdy nowoczesne systemy uzbrojenia trafiają w ręce – w kremlowskiej optyce – niepowołane.

W Polsce przyzwyczailiśmy się przez ostatnie kilka lat, nawet przed atakiem Rosji na Ukrainę, by kreślić na mapach czerwone okręgi, wyznaczające zasięgi rosyjskich systemów rakietowych czy to balistycznych, czy tp samosterujących. I tak pewnie każdy, kto interesuje się bezpieczeństwem, zna zasięg Iskanderów rozmieszczonych w Obwodzie Kaliningradzkim, czy Kalibrów, przewożonych na pokładach stosunkowo niewielkich korwet rakietowych.

Niestety, balistyczne Iskandery są w stanie sięgnąć 2/3 terytorium Polski. Kalibry, jeśli miałyby być wystrzelone z Bałtyku, aż do Francji. Już jednak w końcu 2014 roku Polska mogła w tej informacyjnej wojnie na zastraszanie czymś odpowiedzieć. Wtedy kupiliśmy – po trwających rekordowo krótko negocjacjach – pierwszą partię pocisków JASSM, w podstawowej wersji, o zasięgu 370 km. Nasze niebieskie okręgi (trzymając się wojskowych oznaczeń blue force – sił własnych) zaczęły zachodzić na rosyjskie terytorium, właśnie Obwodu Kaliningradzkiego.

Pociski JASSM do niszczenia strategicznych obiektów 

Teraz, po zawarciu kolejnej transakcji na pociski o prawie trzykrotnie większym zasięgu, możemy owe niebieskie okręgi przesunąć dużo dalej wgłąb granic Federacji Rosyjskiej. Tak by pokazać pewną zdolność, która służy przede wszystkim odstraszaniu. Biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania – strategicznemu. Bo nawet jeśli – co nie jest tajemnicą w kręgach lotniczych – na wypadek kryzysu i wojny nasze F-16 zostaną przebazowane na zachód Europy, będą w stanie przy pomocy pocisków JASSM-ER beez większego problemu dosięgnąć celów w Rosji.

Jakich celów? Pociski JASSM przeznaczone są do niszczenia obiektów o strategicznym znaczeniu. Każdy taki pocisk przenosi ważącą prawie pół tony głowicę penetracyjną (wyłącznie konwencjonalną, w przeciwieństwie do możliwości rosyjskich pocisków tej klasy), która umożliwia precyzyjne trafienie, z metrową dokładnością.

W zasięgu tych pocisków znajdą się więc stałe stacje radarowe, ośrodki dowodzenia – nawet umocnione, jednostki rakietowe i przeciwlotnicze zlokalizowane w zachodnim okręgu wojskowym Rosji. W sytuacji absolutnie skrajnej instalacje przesyłowe energii z dwóch elektrowni jądrowych: smoleńskiej i północno-zachodniej na zachód od St. Petersburga. Cały czas mowa wyłącznie o odstraszaniu, takich szachach, tylko rodzących realne konsekwencje.

Ile kosztuje nas partyjka takich szachów?

Kontrakt na 38 sztuk (plus dwa szkolne) bazowych JASSM-ów z 2014 r. miał wartość 250 mln dol. – licząc wełlug obecnego kursu ponad miliarda złotych. Obecny, na podobną liczbę pocisków o wydłużonym zasięgu, 940 mln zł (dane MON). Obie uwzględniają modyfikację oprogramowania misji bojowych naszych F-16, by samoloty były w stanie zrzucać te pociski.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną