Świat

Dusza i ciało islamu

Kim są sufici? I dlaczego padli ofiarą zamachu w Egipcie?

Tańczący Derwisze z tureckiego miasta Konya. Tańczący Derwisze z tureckiego miasta Konya. Izzet Keribar / Getty Images
Sufizm budzi takie emocje wśród islamskich radykałów, bo ze swoim łagodnym przekazem, często wyrażanym muzyką, stanowi zaprzeczenie ­purytanizmu, wszelkiego fundamentalizmu.
Tańczący Derwisze, ilustracja z XV w.The Metropolitam Museum of Arts, Rogers Fund/Wikipedia Tańczący Derwisze, ilustracja z XV w.

Terroryści najpierw wysadzili bombę przy wejściu do meczetu. Potem strzelali do ludzi uciekających w panice. Kilku z nich mordowało mieszkańców pobliskich domów i zapalało samochody, aby nie dopuścić karetek na miejsce. Zanim odeszli, chodzili między rannymi i dobijali. 24 listopada doszło do największej masakry w historii nowożytnego Egiptu i do pierwszego w tym kraju ataku terrorystycznego na meczet. W Bir Al-Abd na północy Synaju zginęło co najmniej 305 uczestników piątkowych modłów, w tym 27 dzieci.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama