Świat

Ostatni dzwonek dla Europy: Orbán chwali Salviniego

Włochy odmówiły przyjęcia imigrantów z pokładu z „Aquariusa”. Włochy odmówiły przyjęcia imigrantów z pokładu z „Aquariusa”. Karpov / SOS Mediterranee / Forum
Populiści razem z prawicą nie mają moralnych problemów ze zbijaniem politycznego kapitału na uchodźcach i migrantach.

Z cynicznie politycznej decyzji nowego rządu włoskiego ucieszył się Viktor Orbán. Chodzi o decyzję, aby nie wpuszczać do włoskiego portu statku ratowniczego francuskiej organizacji pomocowej z ponad 600 migrantami na pokładzie, w tym dziećmi i kobietami w ciąży. Zdaniem Orbána to wielki moment, który może zmienić politykę Unii Europejskiej w kwestii migrantów. Węgierski premier może mieć, niestety, rację.

Czytaj także: Viktor Orbán znów straszy „muzułmańskimi najeźdźcami”

Włochy nie przyjmą imigrantów z „Aquariusa”

Nowy włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, lider skrajnie prawicowej Ligi Północnej, ogłosił feralną decyzję akurat, gdy w kraju nie było nowego premiera Giuseppe Contego i w dniu lokalnych wyborów we Włoszech. Salvini pokazał w ten sposób, kto rządzi Włochami.

Liga zrobiła w nich dobry wynik, co oznacza, że polityka wykorzystująca strach przed migrantami i niechęć do nich podoba się nie tylko w społeczeństwach „nowej” UE, takich jak Polska, Węgry czy Słowacja i Czechy, ale też w kraju, który przed ponad pół wiekiem współtworzył wspólnotę europejską. Z tego mogą się cieszyć przeciwnicy UE, ale nie powinni jej zwolennicy i beneficjenci.

Dlatego prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił nowemu rządowi Włoch nieodpowiedzialność, a rzeczniczka jego partii oświadczyła, że od takiej polityki może się człowiekowi zrobić niedobrze. Prezydent i działaczka mieli zapewne na myśli całkowitą obojętność na los ludzi na pokładzie „Aquariusa”, traktowanych jak bydło zarażone jakąś chorobą i pozostawionych samym sobie na morzu.

Na dodatek media wskazują, że prawo międzynarodowe zabrania odsyłania uciekinierów podjętych na wodach eksterytorialnych do portu, skąd wypłynęli, a taka była sytuacja pasażerów „Aquariusa”. Port we Włoszech powinien był ich przyjąć, bo to wynika także z ustaleń z władzami libijskimi w sprawie migrantów.

Humanitarnie, a nie politycznie, zareagował na szczęście nowy rząd Hiszpanii socjalisty Pedro Sancheza. Polecił wpuścić statek do portu hiszpańskiego. Przynajmniej tym razem Morze Śródziemne kolejny raz nie okazało się „grobem wartości europejskich”.

Czytaj także: Giuseppe Conte, nowy premier Włoch bez doświadczenia w polityce

Trzeba rozwiązać problem z imigrantami

Populiści razem z prawicą nie mają moralnych problemów ze zbijaniem politycznego kapitału na uchodźcach i migrantach. Póki robili taką niemoralną i nieludzką politykę na obrzeżach UE, nie wywoływało to w mateczniku Europy takiego niepokoju, na jaki zasługiwało.

Ale Włochy to już właśnie matecznik. W Brukseli i najwyższych gremiach europejskich powinna się odezwać syrena alarmowa. Bo przecież „twarda” polityka antyimigracyjna populistów od Wisły po Tyber może przynosić im doraźne zyski polityczne, ale problemu nie rozwiąże. Dlatego wysokie gremia europejskie muszą zacząć poważną dyskusję na temat polityki wobec migrantów i wypracować szybko wspólne zasady działania. Inaczej polegną, a problem się tylko zaostrzy.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną