Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Trump na odchodne wycofa wojska z Afganistanu i Iraku

Jeszcze w tym tygodniu Donald Trump wyda rozkaz wycofania połowy wojsk USA z Afganistanu i redukcji ich liczby w Iraku. Jeszcze w tym tygodniu Donald Trump wyda rozkaz wycofania połowy wojsk USA z Afganistanu i redukcji ich liczby w Iraku. The US Army / Flickr CC by 2.0
Przyspieszona redukcja wojsk amerykańskich wystawia na niebezpieczeństwo m.in. obecne tam siły NATO. W cieniu tej decyzji Trump prowadzi czystkę w resorcie obrony USA.

Jeszcze w tym tygodniu prezydent Donald Trump wyda rozkaz wycofania połowy wojsk USA z Afganistanu i redukcji ich liczby w Iraku – podały amerykańskie media na podstawie przecieków z administracji. W Afganistanie przebywa obecnie ok. 5 tys. wojsk, do kraju ma wrócić 2,5 tys. Liczba żołnierzy w Iraku zostanie zmniejszona z 3 do 2,5 tys. W kampanii Trump obiecywał ewakuację wszystkich wojsk z Afganistanu do Bożego Narodzenia, ale jego plany napotykają na sprzeciw dowódców sił zbrojnych.

Trump miał „skończyć wszystkie wojny”

Zdaniem dowódców harmonogram wycofywania wojsk powinien być ściśle uzależniony od sytuacji. W porozumieniu zawartym w lutym z przywódcami talibów przewidziano, że wojska wyjdą z Afganistanu do maja 2021 r., ale pod warunkiem zerwania z Al-Kaidą i postępów rozmów pokojowych z rządem w Kabulu. Warunki te wciąż nie są spełnione. Mimo to Trump wycofał już ok. 50 proc. wojsk, a wkrótce zamierza znowu zmniejszyć kontyngent. Oprócz sił amerykańskich w Afganistanie przebywa ok. 7 tys. wojsk innych państw NATO.

Trump od dawna obiecuje „zakończenie wszystkich wojen” i powrót wojsk do domu – poza Afganistanem i Irakiem m.in. z Somalii. Zapowiedzi te przysporzyły mu popularności nie tylko wśród jego wyborców. W ekipie Trumpa całkowity odwrót z Afganistanu popiera doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O′Brien, który potwierdził niedawno takie plany, oświadczając, że do stycznia pozostanie tam najwyżej 2,5 tys. żołnierzy. Spotkało się to z ripostą przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów gen. Marka Milleya, który prognozy O′Briena nazwał „spekulacją”.

Natomiast sekretarz obrony Mark Esper zawiadomił prezydenta w poufnym memorandum, że sytuacja w Afganistanie nie pozwala na dalsze wycofywanie wojsk. Jak ostrzegają eksperci, ich przedwczesna ewakuacja grozi, że rozmowy pokojowe z rządem zakończą się totalnym fiaskiem, kraj dostanie się pod władzę talibów i ponownie stanie się azylem i bazą wypadową dla islamskich terrorystów. W latach 90. talibowie rządzili w Afganistanie i udzielili tam schronienia Osamie bin Ladenowi, co doprowadziło do ataku Al-Kaidy na USA 11 września 2001 r.

Czytaj też: Jak z taliba zrobić polityka

Czystka w departamencie obrony

W kilka dni po wysłaniu memorandum do Trumpa Esper został zwolniony wraz z całym kierownictwem Pentagonu. Jego dymisję interpretowano jako zemstę za to, że sprzeciwił się w czerwcu użyciu armii do tłumienia protestów ulicznych po zabójstwie czarnoskórego George′a Floyda. Okazało się, że chodzi również o usunięcie przeszkody na drodze do realizacji polityki Trumpa w Afganistanie.

Esper i jego ludzie zostali zastąpieni urzędnikami niższej rangi, znanymi głównie z prawicowych poglądów i lojalności wobec prezydenta. Obowiązki szefa Pentagonu pełni Christopher Miller, były oficer sił specjalnych, ostatnio dyrektor Krajowego Centrum Antyterrorystycznego. Czystka w resorcie obrony już po wyborach spotęgowała zamieszanie w Waszyngtonie, wywołane nieuznawaniem przez Trumpa zwycięstwa Bidena.

Decyzje w sprawie żołnierzy – zwracają uwagę komentatorzy – grożą pogorszeniem sytuacji w Afganistanie, z czym będzie musiał sobie radzić następny prezydent. Przyspieszona redukcja amerykańskich wojsk wystawia też na niebezpieczeństwo obecne tam siły NATO. Sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił niedawno, że wojska powinny być wycofywane w zależności od sytuacji, tj. realizacji warunków porozumienia pokojowego z talibami.

Czytaj też: Ameryka prywatyzuje wojnę z Afganistanem

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pusty Kościół. To już jest krach

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.

Joanna Podgórska
04.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną