Świat

Krajobraz po bitwie o Kapitol. Zaczęły się pierwsze rozrachunki

Żołnierze Gwardii Narodowej przed budynkiem Kongresu nazajutrz po zamieszkach na Kapitolu Żołnierze Gwardii Narodowej przed budynkiem Kongresu nazajutrz po zamieszkach na Kapitolu Stephanie Keith / Reuters / Forum
Po bezprecedensowym szturmie zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol w Waszyngtonie trwa burzliwa dyskusja o przyczynach kryzysu i o tym, jak zapobiec takim zajściom w przyszłości.

Natychmiast po zatwierdzeniu wyniku wyborów przez Kongres w czwartek nad ranem prezydent wygłosił oświadczenie i obiecał, że 20 stycznia, czyli w dniu inauguracji Joego Bidena jako jego następcy, „odbędzie się regularne przekazanie władzy”. Podkreślił jednak, że nadal nie uznaje swojej porażki i „będzie walczyć, aby tylko legalne głosy zostały policzone”.

Wypowiedź Trumpa – który w środę w stolicy wezwał swoich fanów do zaatakowania siedziby Kongresu, gdzie w starciach tłumu ze strażą parlamentarną zginęły co najmniej cztery osoby – sugeruje, że dopóki rezyduje w Białym Domu, można się po nim spodziewać wszystkiego.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015