Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Papież w Bagdadzie. Historyczna wizyta

W piątek rozpoczyna się trzydniowa wizyta papieża Franciszka w Iraku. W piątek rozpoczyna się trzydniowa wizyta papieża Franciszka w Iraku. Khalid al-Mousily / Reuters / Forum
Franciszek pielgrzymuje na Bliski Wschód, do matecznika trzech religii wyznających wiarę w tego samego Boga. W Iraku będzie to pierwsza wizyta papieża w czasach nowożytnych.

Nie można zawieść Jana Pawła II, uważa papież Franciszek. W piątek rozpoczyna odwiedziny Iraku, wizyta potrwa do poniedziałku. Franciszek, wspominając papieża Wojtyłę, miał na myśli jego niespełnione pragnienie, by odwiedzić Irak w jubileuszowym 2000 r.

Po dwóch dekadach stopa kolejnego biskupa Rzymu stanie na Bliskim Wschodzie, w mateczniku trzech monoteistycznych religii wyznających wiarę w tego samego Boga – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tym samym Franciszek po niespełna dwu latach odwiesi kalendarz swych pielgrzymek i wyruszy w 33.

Czytaj też: Po wizycie papieża na Bliskim Wschodzie

Trudny czas w Iraku

Czemu Watykan zdecydował się na wizytę w tak trudnym czasie? Irak zaostrzył właśnie obostrzenia pandemiczne. Liczba zakażeń sięga w tym ok. 40-milionowym kraju 4 tys. dziennie; pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymał właśnie papieski ambasador w Bagdadzie, który zamiast towarzyszyć Franciszkowi, będzie musiał pozostać w samoizolacji. W styczniu i lutym doszło do kolejnych zamachów samobójczych i ostrzelania rakietami bazy wojsk amerykańskich. Udało się zdusić śmiercionośne tzw. Państwo Islamskie w Iraku i Syrii, ale zagrożenie terrorystyczne istnieje nadal.

Mimo to Franciszek od dawna powtarzał, że nie zrezygnuje z tej wizyty, bo wie, że jest w Iraku wyczekiwana. Chce podnieść na duchu gwałtownie kurczącą się mniejszość chrześcijańską i spotkać się z duchowym przywódcą szyickiej większości ajatollahem al-Sistanim. Chce oddać hołd ofiarom fanatycznego „kalifatu”, który siał śmierć i zniszczenie w Ziemi Świętej przez kilka lat. Wśród nich chrześcijanom i etniczno-religijnej społeczności jazydów, którzy przed prześladowaniami i gwałceniem kobiet musieli uciekać do Kurdystanu.

Solidarność ponad ostrożnością

Odpowiedź papieża jest więc chyba taka: kiedy, jeśli nie teraz? Kto, jeśli nie ja? Watykański rzecznik Matteo Bruni sformułował ją równie prosto: wizyta Franciszka w Iraku to „akt miłości do tego kraju, jego mieszkańców i chrześcijan”. Gest solidarności przeważył nad pragmatyczną ostrożnością.

Iracki biskup porwany przez Al-Kaidę: Wszyscy zawiedliśmy

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną