Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Awantury rozwodników, czyli burzliwe życie po brexicie

Codzienność po brexicie nie układa się harmonijnie. Codzienność po brexicie nie układa się harmonijnie. freeimage4life / Flickr CC by SA
Unia nie zdążyła ratyfikować pobrexitowej umowy handlowej z Brytyjczykami, a znów po obu stronach kanału jest gorąco. Giełda w Amsterdamie odebrała prym pierwszeństwa londyńskiej. Problemy czekają artystów. Sam Elton John wezwał Borisa Johnsona, by „wrócił do negocjacji z UE”.

Londyn w styczniu odmówił ambasadorowi UE w Wielkiej Brytanii statusu równego zwykłym ambasadorom, kopiując działania administracji Donalda Trumpa (która ostatecznie odpuściła takie nieprzyjazne gesty). Unijni dyplomaci zwykle cieszą się poza wspólnotą zwykłym statusem ambasadorskim. Jednak rząd Borisa Johnsona, który najpierw jako dziennikarz, a potem polityk zwykł straszyć radykalnie sfederalizowanym „superpaństwem” UE, teraz objaśnia, że Unia jest zwyczajną organizacją międzynarodową, więc nie może mieć normalnych ambasadorów.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014