Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Blok antygenderowy. Czy kwestia praw kobiet rozpęta nową zimną wojnę?

Protesty w Turcji po wypowiedzeniu konwencji stambulskiej Protesty w Turcji po wypowiedzeniu konwencji stambulskiej Tunahan Turhan / Zuma Press / Forum / Forum
Na naszych oczach formuje się światowy blok antygenderowy. Jego pierwociny to międzynarodowe koalicje lobbujące przeciw aborcji, zdrowiu reprodukcyjnemu i seksualnemu, a nawet ochrony przed przemocą.

W ostatnią sobotę Turcja wypowiedziała konwencję stambulską. Polska szybkim krokiem idzie w tym samym kierunku – w Sejmie jest stosowny projekt, a w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie jej zgodności z ustawą zasadniczą. Wiele państw ociąga się z ratyfikacją dokumentu, a prawicowe rządy i turbokonserwatywne organizacje pozarządowe dogadują się na całym świecie,

 • gender
 • Turcja
 • Warte przeczytania

  Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Nauka

  Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

  Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

  Piotr Rzymski
  18.01.2022