Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ameryka Bidena wraca do Europy, Polska traci znaczenie i czar

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli. 14 czerwca 2021 r. Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli. 14 czerwca 2021 r. Forum
Po szczycie NATO w Brukseli. Joe Biden zareklamował odnowienie transatlantyckiego przymierza i uratował wizerunek Andrzeja Dudy. Sojusz czeka jednak poważna dyskusja o Chinach, modernizacji i – jak zawsze – o pieniądzach.

To mógł być najbardziej przygnębiający szczyt NATO z punktu widzenia polskiej pozycji w sojuszu, naszych ambicji jako obronnego lidera wschodniej flanki i kluczowego wojskowego partnera USA w tej części Europy. Słuchając niektórych wypowiedzi płynących z kraju, można było nawet pomyśleć, że zbliża się narada sojuszu wrogiego Polsce albo takiego, którego intencje nie są całkiem pewne.

Słyszeliśmy zarzuty o nadmiernym skupieniu czy wręcz fascynacji Bidena Władimirem Putinem, padały wobec najważniejszego sojusznika pretensje o brak należytej konsultacji, a nawet czasu na rozmowę telefoniczną z politykami w Warszawie.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022