„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Euro 2020, Hiszpania–Polska. Zagrali, jak obiecali. I przedłużyli nadzieje

Euro 2020. Robert Lewandowski zdobył wyrównującą bramkę w meczu z Hiszpanią. Euro 2020. Robert Lewandowski zdobył wyrównującą bramkę w meczu z Hiszpanią. David Ramos / Forum
Paulo Sousa świetnie ustawił drużynę. Polacy zagrali, jak obiecali, i zremisowali z Hiszpanią 1:1. Ciągle mamy szanse na wyjście z grupy. Gol Roberta Lewandowskiego przedłuża nadzieje.

Mogli Węgrzy urwać punkty Francuzom, Szkoci Anglikom czy Szwedzi Hiszpanom, to może Polakom też uda się taka sztuka w Sewilli? Takie pytanie można było sobie zadawać w oczekiwaniu na mecz z Hiszpanią. Odpowiedź trzeźwo myślących kibiców pewnie była tylko negatywna. A jednak iskierka nadziei – ledwo, bo ledwo – ale się tliła.

Czytaj też: Bóle futbolowe

Euro 2020. Sousa nie przestraszył się Hiszpanii

Jedni szukali optymizmu w sięganiu do zamierzchłej historii, bo do 1980 r. i goli Andrzeja Iwana, które przesądziły o jedynym zwycięstwie naszej kadry. Inni liczyli raczej na strzelecką niemoc zespołu Luisa Enrique. Wiadomo było już na pewno, że po wygranej Szwedów ze Słowakami porażka przekreśla nawet teoretyczne szanse Polaków na wyjście z grupy Euro 2020.

Polska zaczęła w składzie: Szczęsny, Bereszyński, Glik, Bednarek, Jóźwiak, Moder, Klich, Puchacz, Zieliński, Świderski, Lewandowski. To zestawienie pokazało, że Paolo Sousa nie przestraszył się rywala i wystawił dwóch napastników. W porównaniu z meczem ze Słowacją na boisko nie wybiegli Grzegorz Krychowiak (czerwona kartka), Karol Linetty i Maciej Rybus.

Niespodzianki nie było. Od początku Hiszpanie podawali sobie bez końca piłkę, ale Polacy wyglądali na nieźle zorganizowanych i przez dłuższy czas nie tracili głowy. Wszystko to jednak było za mało. Alvaro Morata myślał, że strzelił ze spalonego, a okazało się, że niestety nie. Od 26. minuty było więc już 0:1. Niewiele potem brakowało, żeby Polacy wyrównali. Karol Świderski trafił w słupek, a Robert Lewandowski dobijał w brzuch bramkarza La Roja. To mogła być ta jedna jedyna szansa.

Czytaj też: Fenomen Lewego

Euro 2020. Ze Szwecją gramy nie tylko o honor

Na szczęście nie była. Po przerwie Polacy wyszli na boisko w bojowych nastrojach. Uprzykrzali życie przeciwnikom już na ich połowie. Okazało się, że skutecznie. Robert Lewandowski drugiej okazji nie zmarnował. Jego strzał głową po dośrodkowaniu Jóźwiaka był nie do obrony.

Nie zdążyliśmy nacieszyć się wyrównaniem, a już trzeba było drżeć o wynik. Po faulu Modera i analizie VAR sędzia odgwizdał rzut karny. Gerard Moreno huknął w słupek. Później kilka razy kotłowało się na polskim polu karnym, ale szczęście nie opuszczało Wojciecha Szczęsnego.

Po meczu z Hiszpanią można tylko westchnąć. Gdyby z takim nastawieniem jak dziś w Sewilli wyszli Polacy na plac gry w Petersburgu, nie mielibyśmy noża na gardle w kolejnych meczach. Dzięki remisowi z Hiszpanią ze Szwecją będziemy grali o wszystko, a nie tylko o honor.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną