Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Morze wrze

Niespokojne Morze Czarne

Popiersie Włodzimierza Lenina i inne rzeźby z czasów sowieckich zgromadzone w Podwodnym Muzeum na Krymie. Popiersie Włodzimierza Lenina i inne rzeźby z czasów sowieckich zgromadzone w Podwodnym Muzeum na Krymie. Maxim Zmeyev/Reuters / Forum
Ćwiczenia NATO postawiły w stan gotowości rosyjską flotę czarnomorską. Turcja zamierza zbudować nowy kanał i tym samym zburzyć dotychczasowy porządek w regionie. Od 30 lat Morze Czarne nie było takie niespokojne.
Lech Mazurczyk/Polityka

Z osmańskich papierów wynika, że już w XVI w. jego nazwa brzmiała Bahr-e Siyah lub Karadeniz, czyli Morze Czarne. Skąd ten kolor? Hipotez jej kilka. Jedna z nich mówi, że w czasie zimowych sztormów jego woda rzeczywiście wygląda na czarną. Według innej przedmioty dłużej spoczywające w jego wodach pokrywają się ciemnym nalotem.

Wcześniej przez kilka wieków było nazywane morzem niegościnnym. Antyczni żeglarze bali się go z powodu dzikich ludów zamieszkujących wybrzeża. Jego reputację pogarszało również charakterystyczne dla tego morza niedotlenienie, które skutkuje wolną dekompozycją, szczególnie na większych głębokościach.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Morze wrze"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014