Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Morze wrze

Niespokojne Morze Czarne

Popiersie Włodzimierza Lenina i inne rzeźby z czasów sowieckich zgromadzone w Podwodnym Muzeum na Krymie. Popiersie Włodzimierza Lenina i inne rzeźby z czasów sowieckich zgromadzone w Podwodnym Muzeum na Krymie. Maxim Zmeyev/Reuters / Forum
Ćwiczenia NATO postawiły w stan gotowości rosyjską flotę czarnomorską. Turcja zamierza zbudować nowy kanał i tym samym zburzyć dotychczasowy porządek w regionie. Od 30 lat Morze Czarne nie było takie niespokojne.
Lech Mazurczyk/Polityka

Z osmańskich papierów wynika, że już w XVI w. jego nazwa brzmiała Bahr-e Siyah lub Karadeniz, czyli Morze Czarne. Skąd ten kolor? Hipotez jej kilka. Jedna z nich mówi, że w czasie zimowych sztormów jego woda rzeczywiście wygląda na czarną. Według innej przedmioty dłużej spoczywające w jego wodach pokrywają się ciemnym nalotem.

Wcześniej przez kilka wieków było nazywane morzem niegościnnym. Antyczni żeglarze bali się go z powodu dzikich ludów zamieszkujących wybrzeża. Jego reputację pogarszało również charakterystyczne dla tego morza niedotlenienie, które skutkuje wolną dekompozycją, szczególnie na większych głębokościach.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Morze wrze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >