Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Afganistan: dramatyczna ewakuacja. Czy Biden mógł to zrobić lepiej?

Afganistan. Nadzorowana przez żołnierzy USA ewakuacja z lotniska w Kabulu. 25 sierpnia 2021 r. Afganistan. Nadzorowana przez żołnierzy USA ewakuacja z lotniska w Kabulu. 25 sierpnia 2021 r. Forum
Chaos, kompromitacja – tak komentuje się ewakuację Amerykanów z Afganistanu. Tymczasem należy ich, a szczególnie prezydenta Bidena, chwalić.

W czwartek wieczorem dwaj samobójcy wysadzili się w bramach na lotnisko w Kabulu, gdzie od dwóch tygodni kłębią się tłumy Afgańczyków uciekających przed talibami. Zginęło prawie sto osób, w tym 13 amerykańskich żołnierzy. To dopiero wstępne szacunki, bo z porozrzucanych części ciał trudno porachować prawdziwą liczbę ofiar.

Czytaj też: Afganistan. Zmora imperiów

Afganistan. Ewakuacja musiała być chaotyczna

Zamach jest kulminacją chaosu, który cały świat ogląda na żywo na ekranach telewizorów; wcześniej byli młodzi Afgańczycy, którzy desperacko czepiali się kołujących na pasie startowym samolotów, i niemowlęta, które zdesperowane matki rzucały przez mur do amerykańskich żołnierzy. A jednocześnie talibowie rozsiadający się w fotelach w pałacu prezydenckim w Kabulu i ostrzegający Amerykanów, że „mają się wycofać do końca miesiąca, bo inaczej będą konsekwencje”.

Kompromitacja Ameryki, drugi Sajgon, symboliczny koniec imperium – tak komentuje się te wszystkie obrazki, a głównym winowajcą ma być rzekomo prezydent Joe Biden i jego administracja, która nie potrafiła zorganizować ewakuacji. Kolejna kompromitacja CIA, która nie przewidziała, że talibowie tak szybko przejmą kontrolę nad całym Afganistanem.

Te oskarżenia są całkowicie chybione i nielogiczne. Każda ewakuacja musiała być chaotyczna. Alternatywą był brak ewakuacji. Gdyby w kwietniu czy maju Joe Biden wysłał samoloty i zaprosił do nich potencjalnie zagrożonych przez talibów Afgańczyków, prawie nikt by do nich nie wsiadł.

Reklama