Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Coraz goręcej na wschodniej granicy. Czy Polska może zatrzymać Łukaszenkę?

Coraz goręcej na granicy. Czy Polska może zatrzymać Łukaszenkę?

Migranci na granicy Białorusi z Polską Migranci na granicy Białorusi z Polską Leonid Shcheglov / BelTA / TASS / Forum
Coraz bardziej brana na zakładników mniejszość polska. Do tego tranzytowy charakter Białorusi, przekładający się m.in. na coraz liczniejsze transporty kolejowe do Chin. I po trzecie: rola Rosji. Polska ma mocno zawężone pole manewru.

Białoruś Łukaszenki staje się dla Polski i państw bałtyckich tym, czym dla Korei Południowej i Japonii bywa Korea Północna. Przy wszystkich różnicach – je zostawmy – podobny jest kluczowy mechanizm. Chodzi o rozpętanie kryzysu godzącego w sąsiadów po to, by walcząc o przetrwanie, zwrócić na siebie uwagę i doprowadzić do zniesienia obostrzeń wprowadzonych przy okazji poprzednich kryzysów.

Łukaszenka niczym Kim

 • Aleksandr Łukaszenka
 • Białoruś
 • uchodźcy
 • Warte przeczytania

  Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Nauka

  Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

  Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

  Piotr Rzymski
  12.01.2022