Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Zew Północy

Putin wciągnie Szwecję i Finlandię do NATO?

W manewrach „Northern Wind” w 2019 r. wzięły udział wojska Szwecji, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. W manewrach „Northern Wind” w 2019 r. wzięły udział wojska Szwecji, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. Rob Schoenbaum/Polaris Images / EAST NEWS
Władimir Putin mimowolnie przekształcił szwedzką i fińską dyskusję o członkostwie w NATO z debaty seminaryjnej w realny plan polityczny.
Minister spraw zagranicznych Finlandii, Pekka Haavisto, na spotkaniu NATO w Rydze, 1 grudnia 2021 r.Ints Kalnins/Reuters/Forum Minister spraw zagranicznych Finlandii, Pekka Haavisto, na spotkaniu NATO w Rydze, 1 grudnia 2021 r.

Szwedzka Gotlandia, wyspa modna i tłumnie odwiedzana latem, zimą jest jednym z najspokojniejszych miejsc świata. Mało ludzi, nuda, pustka, brak śniegu. Jednak w połowie stycznia uliczkami malowniczego Visby sunęły czołgi i uzbrojeni po zęby żołnierze. W miejskim porcie i w okolicach lotniska wojska było tak dużo, że wyglądało to na przemyślaną demonstrację siły szwedzkiej armii. Nie przypadkiem – Gotlandia to strategiczny punkt: drzwi do militarnej dominacji na Morzu Bałtyckim.

Jan Hallenberg, ekspert ze szwedzkiego Instytutu Spraw Zagranicznych, przekonuje, że wyspa może się okazać celem rosyjskiej agresji.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Zew Północy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >