Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Imperium do rozbiórki

Imperium do rozbiórki. Putina trzeba osłabić już teraz

Kolejny raz w historii pojawia się szansa na wymuszenie fundamentalnych zmian w Rosji i poszerzenie politycznego Zachodu aż po Gruzję. Trzeba tylko szybko działać i zatrzymać Putina na Ukrainie. Kolejny raz w historii pojawia się szansa na wymuszenie fundamentalnych zmian w Rosji i poszerzenie politycznego Zachodu aż po Gruzję. Trzeba tylko szybko działać i zatrzymać Putina na Ukrainie. AFP / EAST NEWS
Jeśli teraz Zachód nie wykorzysta osłabienia Rosji na wojnie z Ukrainą, to za kilka lat Władimir Putin sięgnie po jego wschodnie rubieże.
Zaraz po dojściu do władzy Putin scentralizował państwo rosyjskie i stworzył skuteczny, oparty na władzy wąskiej grupy system autorytarny.Sputnik/EAST NEWS Zaraz po dojściu do władzy Putin scentralizował państwo rosyjskie i stworzył skuteczny, oparty na władzy wąskiej grupy system autorytarny.

Jeszcze kilka tygodni temu Władimir Putin mógł być przekonany, że jest w stanie odbudować Imperium Rosyjskie w jego trzecim wcieleniu. Pierwszym było imperium Romanowów, drugim – sowieckie.

Program polityczny Putina od dawna był jasny. Odkąd przejął władzę w 2000 r., stale powracał do myśli, że rozpad Sowietów był największą tragedią XX w. Przez długi czas nie był jednak w stanie zapewnić wzrostu gospodarczego Rosji, dającego mu potęgę. Jego ekipa stworzyła więc model państwa, którego budżet oparty jest na handlu surowcami, a gros pieniędzy wydawane jest na zbrojenia i budowanie fortun oligarchów.

Polityka 15.2022 (3358) z dnia 05.04.2022; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Imperium do rozbiórki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >