Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

91. dzień wojny. Rosja posyła na front stare czołgi. Źle to wróży Ukrainie

Zniszczone zakłady Azowstal w Mariupolu, 24 maja 2022 r. Zniszczone zakłady Azowstal w Mariupolu, 24 maja 2022 r. Ministry of Defence of the Russian Federation / Covery Images / Forum
Rosja nic sobie nie robi z blamażu. Rosja nie przejmuje się stratami. Rosja lekceważy sankcje, nie martwi się o wizerunek. Rosja robi swoje na zasadzie: „nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobisz?”.

Komentatorzy jak mantrę powtarzają, że Rosja już przegrała, bo nie zrealizowała swoich celów, nie utworzyła Noworosji z Ukrainą jako jej pokrewną krainą. Ukraina nie jest bowiem żadną pokrewną krainą, poszła własną drogą ku demokracji, praworządności, wolnemu rynkowi, którym nie rządzi sponsorowana przez państwo mafia. Tymczasem świat patrzy na Rosję z niedowierzaniem i przerażeniem.

Rosyjski skansen na froncie

Ale nie do końca. Wiele państw chciało ją cywilizować, kupując to i owo, głównie surowce energetyczne, i posyłając do Moskwy swoje firmy, które mozolnie ciułały zarobione pieniądze. I wszystko było fajnie. Aż Rosja zaatakowała Ukrainę, która zamiast dać się podbić i pozwolić, by po zrobieniu kilku groźnych min państwa zachodniej Europy znów podjęły handel z bandytą, broni się jak lew. Zachód musi na to patrzeć i głupio mu przyznać, że to wszystko sponsorował, płacił ludziom, którzy gwałcą dzieci. Prezydent Macron nadal powtarza, by herszta tej brutalnej bandy tak całkiem nie upokarzać...

Tymczasem jeśli Ukraina nie wygra tej wojny, to ruski mir przyjdzie i do nich, i do Berlina jak w 1945 r., tylko zamiast zegarków i biżuterii żołnierze będą wynosić elektronikę i sprzęt AGD z bogatych domów, załatwiając się do wanny z hydromasażem.

Dlaczego o tym piszę? Bo obawiam się tego, co będzie dalej. Kiedy zobaczyłem wczoraj transport czołgów T-62, najpierw uśmiechnąłem się i zatarłem ręce z radości – Rosjanie gonią resztkami sił i wysyłają sprzęt, który powinien stać w muzeum, robią z frontu skansen.

Reklama