Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

104. dzień wojny. Putin jak Stalin. Też nie ma planu B?

Władimir Putin ma pełną świadomość, że jeśli nie zacznie odbudowywać imperium, to Rosja się zbuntuje. Władimir Putin ma pełną świadomość, że jeśli nie zacznie odbudowywać imperium, to Rosja się zbuntuje. Sputnik / Reuters / Forum
Zbliża się krytyczny, w jakimś sensie rozstrzygający etap wojny. Jeszcze tydzień, może dwa. Uderzające jest też to, że Putin jest jak współczesny Stalin. Wybrali tę samą drogę, mają identyczny charakter. I obaj przegrali, choć zdążyli wyrządzić wiele zła.

W Siewierodoniecku walki toczyły się ze zmiennym szczęściem, ale wygląda na to, że celem ukraińskiego kontrataku było odzyskanie połączenia z wielkimi zakładami „Azot”, gdzie wśród przemysłowej zabudowy ukryli się obrońcy, bo to nieco łatwiejszy rejon. Na szczęście udało się, nie będzie drugiego Mariupola.

Rosjanie silnie zaatakowali też pod Iziumem w różnych kierunkach. Tym razem zostali odparci z największym trudem. Trwały też walki na wschód stąd, gdzie najeźdźcy usiłują zyskać pełny dostęp do brzegów Dońca po północnej stronie. Rzecz w tym, że wraz z ociepleniem spada poziom wody. O ile wiosną po roztopach stany rzeki były wysokie, o tyle teraz się obniżają, w niektórych miejscach do 1,5 m i mniej. Pojawiają się brody łatwe do pokonania, Doniec przestaje być taką przeszkodą, jaką był niedawno.

Niestety pewne postępy Rosjanie poczynili pod Popasną, zajęli wieś Nyrkowe. Nie ma to większego znaczenia, bo wciąż nie przecięli drogi Bachmut–Lisiczańsk. Dalej na południowy zachód, pod Donieckiem, zdołali zająć wieś Awdijiwka i posunąć się ok. 5 km na północ.

Tracą natomiast pod Chersoniem. Tym razem musieli się wycofać ze wsi Błachodatne na głównej drodze Mikołajów–Chersoń. Ukraińcy odpierali tu też kontrataki na Dawidiw Brod, położoną na północny wschód miejscowość niedawno (29 maja) wyrwaną wrogim wojskom. Rosjanie prowadzili silny ostrzał też w okolicy miasteczek Orichiw i Hulajpołe na południowy wschód od Zaporoża. To drugi po Chersoniu rejon, gdzie pojawiły się

  • Rosja
  • Ukraina
  • Władimir Putin
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama