Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

106. dzień wojny. Kluczowa siła ognia. Co zmienią zachodnie wyrzutnie rakietowe?

HIMARS to taka współczesna Katiusza, ale lepsza. HIMARS to taka współczesna Katiusza, ale lepsza. US Marines / Zuma Press / Forum
Nie ustają ataki w Donbasie, Rosjanie stopniowo wypychają obrońców z Siewierodoniecka, a raczej z ruin tego miasta. Prowadzą też ostrą wojnę psychologiczną. Tymczasem duże nadzieje pokłada się w artyleryjskich wyrzutniach rakietowych M142 HIMARS, które trafią do Ukrainy. Czy słusznie?

Siewierodonieck był wściekle atakowany, Rosjanom udało się wypchnąć ukraińskie wojska na same obrzeża. Niewykluczone, że niedługo trzeba będzie opuścić to miasto i ewakuować się do Lisiczańska, przynajmniej dopóki Rosjanie nie przebiją się spod Popasnej do Dońca pod Siewierskiem i nie dostaną za plecy obrońców właśnie tu. Udało się za to odeprzeć ich natarcie na południe od Lisiczańska, pod Toszkiwką.

Podobnie było w przypadku Popasnej w kierunku drogi Bachmut–Lisiczańsk. Rosjanie zostali tu odepchnięci na odległość ok. 1 km, Ukraińcy odbili wieś Nahirne, ciężkie walki toczą się też na podejściach do Berestowa. Wróg znów tutaj utknął.

Okazało się ponadto, że Ukraińcy nadal walczą w Swiatohirśku pod Łymanem po północnej stronie Dońca. W nocy z 6 na 7 czerwca grupa wojsk specjalnych zaatakowała pozycje wrogiej artylerii, niszcząc działa przy pomocy ręcznych granatników przeciwpancernych. Co ciekawe, ostatniej doby Rosjanie nie podejmowali prób ataku z Iziumu w kierunku Słowiańska, lecz prowadzili tu ostrzał. Teren wygląda jak powierzchnia Księżyca, cały jest przeryty pociskami i rakietami z wyrzutni wieloprowadnicowych. Trudno powiedzieć, czy po półtora miesiąca walenia głową w mur Rosjanie w końcu zrozumieli, że nie da się przebić twardej, mocno rozbudowanej obrony. Przypomina się Gieorgij Żukow, który z uporem maniaka wysyłał żołnierzy do natarcia pod Rżewem i Syczewką w końcu 1942 r. i wiosną 1943, codziennie w tych samych miejscach, łącznie ponad sto razy. Całkowicie wytracił wojska dwóch frontów (odpowiednik współczesnego okręgu wojskowego), ale jak wiadomo, wielkim dowódcą był i rozmach miał, nie to co

  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Oferta na pierwszy rok:

    4 zł/tydzień

    SUBSKRYBUJ
    Reklama