Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

114. dzień wojny. Jak porusza się piechota? Nie na nogach

Ukraińska piechota na wozie bojowym BMP-1, 14 czerwca 2022 r. w Doniecku Ukraińska piechota na wozie bojowym BMP-1, 14 czerwca 2022 r. w Doniecku Gleb Garanich / Reuters / Forum
Walki toczą się ze zmiennym szczęściem w Donbasie, ale też pod Charkowem i Chersoniem. Wciąż żadna ze stron nie może uzyskać przewagi. Mówi się o dostawach ciężkiego sprzętu do Ukrainy, w tym pancernych pojazdów dla piechoty. Czym jest bojowy wóz piechoty?

Pod Charkowem sytuacja rozwija się ciekawie. Tutaj Rosjanie niby prowadzą kontrofensywę w celu odzyskania straconych wcześniej terenów, jednocześnie jednak informują, że ciężkie walki toczą się pod Dementiwką, Prudjanką i Szopynem, czyli zaledwie 3–4 km od rosyjskiej granicy, ale tym razem jest to rejon idealnie na północ od Charkowa. Wczoraj pisałem o walkach na północny wschód od miasta. Cięgi zbiera tu 200. Peczengska Brygada Zmechanizowana (arktyczna) z Murmańska walcząca w składzie 6. Armii.

Ciekawie jest też pod Iziumem. Podczas gdy Rosjanie nacierają na południe od tego miasta, na Słowiańsk po południowo-wschodniej stronie i Barwenkowe po południowo-zachodniej stronie Iziuma, Ukraińcom udało się przerzucić i utrzymać most pontonowy przez Doniec pod Protopopiwką, na zachód od Izumia. Wojska ukraińskie zajęły wieś Zawody po południowej (swojej) stronie Dońca, ale też Spiwakiwkę, leżącą naprzeciwko, po północnej (okupowanej przez Rosjan) stronie Dońca, i położoną na wschód od niej wieś Pridonieckie. Z tej ostatniej miejscowości do granic Iziuma jest tylko 10 km, a do centrum – 14 km. Miasta broni 38. Witebska Brygada Zmechanizowana Gwardii z 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego oraz 423. Jampolski Pułk Zmechanizowany Gwardii z 4. Kantemirowskiej Dywizji Pancernej Gwardii z 1. Armii Pancernej Gwardii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Które dowództwo armii sprawuje kierownictwo nad tą obroną, Bóg raczy wiedzieć, Rosjanom znów zdarza się mieszać jednostki ze sobą od Sasa do lasa. Ponadto są tu pozycje 45. Swirskiej Brygady Artylerii Wielkiej Mocy (haubice 2S7M Małka kal. 203 mm i moździerze 2S4 Tulipan kal.

Reklama