Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Wszystkie strony paszportu

Paszport może być narzędziem walki. Nie tylko Rosja nim wojuje

Od 2019 r. w Donbasie rosyjski paszport dostało ok. 800 tys. osób, czyli co piąty mieszkaniec. Od 2019 r. w Donbasie rosyjski paszport dostało ok. 800 tys. osób, czyli co piąty mieszkaniec. Mirosław Gryń / Polityka
Ta niewielka książeczka umożliwiająca nam podróże jest też narzędziem państwowej kontroli. Władimir Putin w Ukrainie używa jej jak pocisków. Ale istnieje też globalny ranking siły paszportów: polski jest w pierwszej dwudziestce, rosyjski dopiero pięćdziesiąty.
Dziś paszport jest na pierwszej linii spotkania cywilizacji, uczestniczy w migracjach i zmianie podejścia np. do kwestii płci.Mirosław Gryń/Polityka Dziś paszport jest na pierwszej linii spotkania cywilizacji, uczestniczy w migracjach i zmianie podejścia np. do kwestii płci.

Od lipca ukraińscy obywatele mogą się ubiegać o rosyjski paszport w uproszczonej procedurze. Taki tryb przysługuje już od wiosny 2019 r. „obywatelom” dwóch separatystycznych republik w Donbasie, a od trzech miesięcy – mieszkańcom częściowo okupowanych przez Rosję obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Dotąd ta szybka ścieżka była jednak dość kręta. Republiki pojawiły się osiem lat temu, ale dopiero od kilku tygodni w Doniecku działają punkty wydawania rosyjskich paszportów.

Polityka 32.2022 (3375) z dnia 02.08.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystkie strony paszportu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >