Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

160. dzień wojny. Rosjanie idą na południe. Ukraińcy mają cztery opcje

W Charkowie pojawiły się manekiny rosyjskich żołnierzy. W Charkowie pojawiły się manekiny rosyjskich żołnierzy. Evgeniy Maloletka / AP Photo / EAST NEWS
Rosjanie wzmacniają pomału rejon zaporoski, więc Ukraińcom okazja na natarcie tutaj zaczyna niestety przechodzić koło nosa. Ale możliwe, że kontratak wcale nie nastąpi na południu. Istnieje też niebezpieczeństwo, że Rosjanie uderzą na pozostałą część wybrzeża Morza Czarnego, by odzyskać zaplecze dla swojej floty. Która i tak jest guzik warta.

To przenoszenie sił jest bardzo niepokojące. W rejonie od Hulajpola do Wołnowachy rozmieszczono 42. Jewpatorijską Dywizję Zmechanizowaną Gwardii z 58. Armii Południowego OW. Dysponuje trzema pułkami: 70., 71. i 291. Pułkiem Zmechanizowanym Gwardii oraz 50. Pułkiem Artylerii Samobieżnej Gwardii. Zwraca uwagę brak pułku czołgów, ale zgodnie z etatową organizacją każdy pułk zmechanizowany poza trzema batalionami zmechanizowanymi (w jednym pułku są nowoczesne gąsienicowe bojowe wozy piechoty BMP-3, w dwóch pozostałych – kołowe transportery BTR-82A) ma batalion czołgów wyposażony w 31 sztuk T-72B3. Razem dywizja ma więc blisko setkę. Gdyby miała pułk czołgów zgodnie z etatem, doszłaby jej druga setka.

42. Jewpatorijska DZG do tej pory brała udział w niewielu ciężkich walkach i można domniemywać, że zachowała swoje stany w co najmniej 80 proc. Wspiera ją 136. Umańsko-Berlińska Brygada Zmechanizowana Gwardii w sile pułku; nazwa „brygada” wynika z jej samodzielności. Jest to więc spory, a w dodatku wzmocniony związek taktyczny, z którym trzeba się liczyć. Dalej od Wołnowachy do Doniecka stoi 150. Irdycko-Berlińska Dywizja Zmechanizowana Gwardii z 8. Armii Gwardii. Ta ma dla odmiany dwa pułki czołgów i dwa pułki zmechanizowane obok pułku artylerii, czyli jest tworem pośrednim między „zwykłą” dywizją zmechanizowaną a dywizją pancerną.

Między Orichiwem a Hulajpolem ustawiono z kolei elementy 19. Dywizji Zmechanizowanej z 58. Armii, rozwijanej od 2020 r. Jej formowanie nie zostało ukończone, jest więc dywizją tylko z nazwy. W Ukrainie walczy jej 503. Fastowski Pułk Zmechanizowany Gwardii i 292.

Reklama