Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

184. dzień wojny. Dlaczego HIMARS-y uderzają czysto, a Iskandery walą na oślep

184. dzień wojny. HIMARS-y kontra Iskandery. Porównajmy dwa ataki rakietowe

Atak Rosjan na stację kolejową w Czapline Atak Rosjan na stację kolejową w Czapline Metin Aktas / Anadolu Agency / Abacapress.com / EAST NEWS
Zasada ISTAR to znany w wojsku skrót od Intelligence, Surveillance, Target Acquisition i Reconnaissance (wywiad, obserwacja, wskazywanie celów, rozpoznanie). To zarazem pewien cykl decyzyjny. Rosjanie go nie stosują, i w tym tkwi ukraińska szansa na zwycięstwo.

Najpierw jak zawsze sytuacja na froncie. Ataki pod Słowiańskiem znów zostały odparte. Rosjanie ruszyli utartym szlakiem spod Pasiki na Dolinę główną drogą z Iziumu. Poza tym ostrzelali linie ukraińskie z artylerii lufowej i wieloprowadnicowej rakietowej. Pojawiają się doniesienia, że walki toczyły się też w rejonie wsi Staryj Karawan. Problem w tym, że to po północnej stronie Dońca, więc najwyraźniej działają tu jakieś grupy ukraińskich sił specjalnych. Albo coś zaatakowały, albo zostały odkryte i doszło do przypadkowego starcia.

Pod Siewierskiem Rosjanie nie atakowali. Artyleria prowadziła ogień nękający, czyli okresowy i mało intensywny. Pod Bachmutem, w którym najeźdźcy pokładają największe nadzieje, kolejne nieudane natarcie – z Bachmuckiego na miasto. Bez powodzenia. Nie ma doniesień z przedmieść. Walki trwały poza tym we wschodniej części Sołedaru, gdzie znajdują się zakłady Knaufa. Uderzenia na Kodemę i z Gorłówki na północ nie przyniosły rezultatu. A zatem pod Bachmutem zmian terytorialnych brak.

Pod Donieckiem Rosjanie atakowali z Pisky na Perwomajśke, ale zostali odparci. Sam komunikat świadczy jednak o tym, że zdobyli w końcu Pisky całkowicie. Najpierw oczywiście wypalili wieś do cna przy pomocy zestawów TOS-1 miotających rakiety termobaryczne. Próbowali też atakować w kierunku Awdijiwki, ale bez powodzenia.

Rosjanie strzelają jak najęci

Pod Charkowem usiłowali z kolei wyprowadzić atak w stronę Petriwki, ale zostali odparci. Na tej osi w kierunku północno-wschodnim najbliżej jest z Charkowa do granicy, a rosyjskie wojska są tu najbliżej miasta. Aktywne było tu poza tym ich lotnictwo.

Reklama