Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

199. dzień wojny. Stało się coś niesamowitego. To już koniec 1. Armii Pancernej Gwardii?

Rosyjski czołg porzucony pod Trościańcem w pierwszej fazie wojny w Ukrainie. 2 kwietnia 2022 r. Rosyjski czołg porzucony pod Trościańcem w pierwszej fazie wojny w Ukrainie. 2 kwietnia 2022 r. Daniel Carde / Forum
Ukraińska kontrofensywa poprowadzona pod Iziumem przyniosła nieoczekiwane efekty. Rosjanie stracili Kupiańsk, a więc możliwość zaopatrywania walczącej w tym rejonie 1. Armii Pancernej Gwardii.

Ofensywa na północ od Iziumu rozwinęła się nadzwyczaj dobrze. Zdjęcia opublikowane przez ukraińskich żołnierzy pozwoliły na ich geolokalizację – potwierdza się, że są nie tylko na przedmieściach Kupiańska, ale też w miejscowościach nad Oskil i bliżej samego Iziumu. Rano podano, że zdobyli Kupiańsk. Wygląda na to, że po dojściu do rzeki wyruszyli na południe, podeszli pod Izium od północy i ograniczyli okupantowi pole manewru. Mostu przez Oskil w Kupiańsku już nie ma; nie wiadomo, czy został zniszczony przez Ukraińców, czy w panice wysadzony przez Rosjan.

Teraz komunikacja 1. Armii Pancernej Gwardii, która pod Iziumem ma przynajmniej dwie „dworskie” dywizje – 2. Tamańską Dywizję Zmechanizowaną Gwardii oraz 4. Kantemirowską Dywizję Pancerną Gwardii – może odbywać się tylko przez Oskil na wschód. Do niedawna Rosjanie mieli tu do dyspozycji dwie przeprawy. Pierwszą we wsiach Grochowatka (zachodni brzeg) i Borowa (wschodni brzeg), drugą we wsi Oskil przy samym Iziumie. Ponieważ do Grochowatki dotarły już ukraińskie wojska, został im tylko ten drugi most, ale droga stąd wiedzie na północ do Kupiańska, w dodatku od zdobytej miejscowości Seńkowe. Jest wprawdzie jeszcze inna opcja, przez Łyman, ale trwają tam zacięte walki. W Iziumie widziano ciężkie śmigłowce transportowe Mi-26, ale nie przyleciały tu raczej po rannych. Mamy podejrzenie, że ewakuowane są części dowództw – gdyby generałowie dostali się do niewoli, byłaby to kompletna wizerunkowa porażka Rosji.

Od północy ukraińskie wojska podeszły pod Hlyńskie. Zepchnęły tym samym część 1. Armii Pancernej Gwardii i 20. Armii Gwardii do samego Iziumu. Dla Rosjan najgorszym scenariuszem byłoby zdobycie tego miasta przez przeciwnika i odcięcie ich głównych sił, czyli poza dwiema wymienionymi dywizjami także 3.

Reklama