Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

200 dni wojny. Oglądamy niezwykły spektakl. Rosja może nie dotrwać do wiosny

Zniszczony sprzęt pod miasteczkiem Bałaklija, 10 sierpnia 2022 r. Zniszczony sprzęt pod miasteczkiem Bałaklija, 10 sierpnia 2022 r. Juan Barreto / AFP / EAST NEWS
Od 29 sierpnia trwa spektakl, który coraz mocniej obnaża słabnięcie rosyjskich wojsk. Najpierw wpadły w pułapkę pod Chersoniem, potem ukraiński kontratak pod Iziumem zakończył się zaskakującym sukcesem. Ukraińcy odbili blisko 6 tys. km kw. okupowanego terytorium.

Zaczęło się pod koniec lipca. Rosyjskie wojska, które chcą za wszelką cenę utrzymać przyczółek na prawym brzegu Dniepru, z nadzieją na ofensywę na Mikołajów i Odessę, zostały ściągnięte pod Chersoń. Pojawiły się tu trzy z czterech dywizji powietrzno-desantowych, a czwarta jest niedaleko, stoi na południowym brzegu rzeki między miastem a Krymem. Wepchnięto też tutaj dwie z trzech brygad powietrzno-szturmowych. Na miejscu znalazły się 35., 36. i 49. Armia oraz 22. Korpus Armijny z Krymu. Armie 5. i 29. trzymają obronę na południe od Nowej Kachowki, a 58. jest w Melitopolu. 8. Armia trzyma obronę na odcinku Wołnowachy i na zachód od Doniecka. Przemieszano więc siły Wschodniej Grupy Wojsk (Wschodniego OW) i Południowej Grupy Wojsk (Południowego OW).

W ten sposób wyciągnięto z Donbasu sporo wrogich wojsk. W rejonie Doniecka i Popasnej walczą tylko siły Donieckiej RL i Grupy Wagnera. Pod Siewierodonieck i Łysyczańsk skierowano resztki 41. Armii, która ma mniej niż połowę stanów, i wzmocniono je siłami Ługańskiej RL. Obszar od Łymanu do Rubiżnego powierzono pozostałościom 2. Armii Gwardii. Obie są za słabe nawet na to, by prowadzić skuteczną obronę, nie mówiąc już o działaniach ofensywnych. Wygląda i na to, że są kompletnie zdemoralizowane. Należą do Centralnej Grupy Wojsk powstałej na bazie Centralnego Okręgu Wojskowego.

Pod Charkowem i Iziumem pozostała już tylko Zachodnia Grupa Wojsk złożona z 6. Armii (walczy na północ od Charkowa) oraz równie przetrzepanej 1. Armii Pancernej Gwardii i 20. Armii Gwardii (usiłują nacierać spod Iziumu na południe). Odejście trzech armii Wschodniego OW (29., 35 i 36.) i wojsk powietrzno-desantowych wytworzyło tu lukę, którą nieporadnie próbowano załatać 11.

Reklama