Świat

Goliat i Dawid jednoręki

Rosyjski Goliat i ukraiński Dawid jednoręki. Jak wygrać tę nierówną wojnę?

Ukraińcy zwyciężają dzięki rozpoznaniu, wywiadowi, dronom i partyzantom, ale też dzięki wsparciu sojuszniczych satelitów obserwujących ruchy przeciwnika. Ukraińcy zwyciężają dzięki rozpoznaniu, wywiadowi, dronom i partyzantom, ale też dzięki wsparciu sojuszniczych satelitów obserwujących ruchy przeciwnika. AP / East News
Im więcej zwycięstw ukraińskich żołnierzy, tym częściej pytamy, czy mogliby szybciej wyzwolić swoje ziemie. Niestety, widać tu brak równości: z rosyjskim gigantem Ukraińcy mogą walczyć tylko tak, jakby mieli jedną rękę przywiązaną do ciała.
Prawdopodobieństwo ataku jądrowego wzrosło od wysadzenia mostu kerczeńskiego i wypierania Rosjan z Chersonia.Stringer / Reuters/Forum Prawdopodobieństwo ataku jądrowego wzrosło od wysadzenia mostu kerczeńskiego i wypierania Rosjan z Chersonia.

Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie miasta, na co Ukraina nie odpowiada ostrzałem miast rosyjskich leżących po drugiej stronie granicy. Rosjanie mogą niszczyć elektrociepłownie ukraińskie, szykując na zimę klęskę humanitarną – być może przymusowy exodus kolejnych milionów ludzi – ale Ukraińcy nie rewanżują się tym samym Rosjanom. Mają broń precyzyjną w postaci Himarsów, a jednak nie strzelają rakietami przez granicę. Rosjanie ściągają z głębi kraju kolejne składy kolejowe pełne czołgów nowszych niż ukraińskie, a Ukraińcy muszą polegać na kilkuset czołgach T-62 z zapasów własnych i T-72 przekazanych im przez Polskę.

A mimo to Ukraina prowadzi zwycięskie ofensywy, odbija zajęty od lutego przez Rosjan teren i umiejętnie wykorzystuje słabości agresorów. Zadaje dotkliwe ciosy wojskowe, jak we wrześniu, kiedy udało się wyzwolić cały obwód charkowski i odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją. Zadaje ciosy prestiżowe, zatapiając krążownik „Moskwa” czy uszkadzając most nad Cieśniną Kerczeńską, między Rosją a okupowanym Krymem, dumę Władimira Putina.

Ukraińcy zwyciężają dzięki rozpoznaniu, wywiadowi, dronom i partyzantom, ale też dzięki wsparciu sojuszniczych satelitów obserwujących ruchy przeciwnika. Sprzęt zachodni, zwłaszcza osławione Himarsy, uderzające na odległość 70 km wyrzutnie pocisków rakietowych, precyzyjnie niszczą punkty dowodzenia i drogi zaopatrzenia. Żołnierze ukraińscy wydają się zachowywać wysokie morale, mimo ponoszonych strat, najcięższych chyba latem, kiedy prezydent Wołodymyr Zełenski ogłaszał, że ginęła ich setka dziennie.

Media społecznościowe i opinie ekspertów od wojskowości budują przekonanie, że Ukraina może tę wojnę wygrać. Jak rzadko kiedy, racja moralna jest tu zdecydowanie po stronie obrońców, a potępienie, zgroza i pogarda spadają wyłącznie na Rosjan.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Temat z okładki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Goliat i Dawid jednoręki"
Reklama