Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

249. dzień wojny. Ukraińcy próbują wyrąbać dziurę w rosyjskiej obronie. Czegoś im jednak brakuje

Zniszczony samochód na drodze w okolicach Bachmutu, 30 października 2022 r. Zniszczony samochód na drodze w okolicach Bachmutu, 30 października 2022 r. Clodagh Kilcoyne / Forum
Konflikt w Ukrainie znów zamienił się w wyczerpującą wojnę na wyniszczenie. Wojska tkwią na swoich liniach, a liczne szturmy rzadko przynoszą zmiany terytorialne, za to często potężne straty. Na szczęście mniejsze po stronie ukraińskiej.

Właśnie mija drugi miesiąc od chwili rozpoczęcia ofensywy pod Bałakliją, w wyniku której zdobyto Kupiańsk, Izium, Łymań i olbrzymie połacie terenu. Jednak od sześciu tygodni ukraińskie wojska posuwają się bardzo powoli. W ostatnim komunikacie ukraińskie Dowództwo Operacyjne Wschód doniosło, że armia kontroluje znaczny odcinek drogi Swiatowe–Kreminna, a to oznacza, że rosyjski węzeł obrony w mieście Swiatowe ma coraz mniej dróg zaopatrzenia. Główna arteria, którą wozi się do miasta amunicję, paliwo, żywność i inne niezbędne materiały, prowadzi na wschód, do Starobielska. Ukraińcy zapewne nieprędko wejdą do miasta – dopóki można je zaopatrywać, Rosjanie będą się tu trzymać.

Reklama