Świat

252. dzień wojny. Wojsko bez kręgosłupa. Rosjanom dramatycznie brakuje podoficerów

Parada armii rosyjskiej na Placu Czerwonym w Moskwie, 9 maja 2022 r. Parada armii rosyjskiej na Placu Czerwonym w Moskwie, 9 maja 2022 r. Alexander Nemenov / AFP / East News
Rosyjska armia cierpi na brak podoficerów, ale nie dlatego że zginęło ich w walkach 6-7 tys. Cierpi na ich brak systemowo, bo nigdy nie przywiązywano tu wagi do tworzenia korpusu podoficerskiego. Dlatego rosyjska armia jest bez szkieletu.

A na frontach, choć trwają ciężkie walki pozycyjne, żadna ze stron nie uzyskuje przełamania obrony przeciwnika. Nadal walki toczą się w rejonie Swiatowego, na północ i na południe od miasta, w kierunku Kreminnej, a także pod Bachmutem i Donieckiem.

Pod Chersoniem ukraińskie wojska atakowały w kierunku Miłowe, Suchanowe i Bruskynśke, czyli w kierunku Berysławia od strony północno-wschodniej, północnej i północno-zachodniej. Atakowano też w kierunku miejscowości Zeleny Hai, czyli w kierunku Chersonia. Bardzo silnych ataków dokonała natomiast ukraińska artyleria, która w ponad 180 misjach ogniowych skierowanych na konkretne cele zadała Rosjanom poważne straty. Sztab Generalny Ukrainy podaje, że za ostatnią dobę wyniosły one: 650 zabitych, 12 czołgów, 16 innych pojazdów pancernych i dwa działa artylerii polowej. Stracono też cztery śmigłowce.

Coraz częściej mówi się też o odwołaniu ze stanowiska gen. płk. Aleksandra Lapina, dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego, a w Ukrainie Centralnej Grupy Wojsk, którego ostro krytykował Ramzan Kadyrow. Na jego miejsce powołano dotychczasowego dowódcę 8. Armii z Południowego OW gen. por. Andrieja Mordwiczewa, notabene przyjaciela Kadyrowa, co świadczy o tym, że czeczeński przywódca ma całkiem spore wpływy na Kremlu.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Kim w wojsku jest podoficer?

W wojsku podoficerowie to młodsza kadra dowódcza i specjalistyczna, która spina dowódców oficerów z masą żołnierską. Z zasady podoficer ma odciążyć dowodzącego oficera w bardziej przyziemnych czynnościach. Młodsi podoficerowie (kapral, starszy kapral) dowodzą sekcjami, pojedynczymi czołgami, bojowymi wozami piechoty, są także specjalistami: technikami, monterami, operatorami bardziej skomplikowanego uzbrojenia.

Reklama