Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

252. dzień wojny. Wojsko bez kręgosłupa. Rosjanom dramatycznie brakuje podoficerów

Parada armii rosyjskiej na Placu Czerwonym w Moskwie, 9 maja 2022 r. Parada armii rosyjskiej na Placu Czerwonym w Moskwie, 9 maja 2022 r. Alexander Nemenov / AFP / EAST NEWS
Rosyjska armia cierpi na brak podoficerów, ale nie dlatego że zginęło ich w walkach 6-7 tys. Cierpi na ich brak systemowo, bo nigdy nie przywiązywano tu wagi do tworzenia korpusu podoficerskiego. Dlatego rosyjska armia jest bez szkieletu.

A na frontach, choć trwają ciężkie walki pozycyjne, żadna ze stron nie uzyskuje przełamania obrony przeciwnika. Nadal walki toczą się w rejonie Swiatowego, na północ i na południe od miasta, w kierunku Kreminnej, a także pod Bachmutem i Donieckiem.

Pod Chersoniem ukraińskie wojska atakowały w kierunku Miłowe, Suchanowe i Bruskynśke, czyli w kierunku Berysławia od strony północno-wschodniej, północnej i północno-zachodniej. Atakowano też w kierunku miejscowości Zeleny Hai, czyli w kierunku Chersonia. Bardzo silnych ataków dokonała natomiast ukraińska artyleria, która w ponad 180 misjach ogniowych skierowanych na konkretne cele zadała Rosjanom poważne straty. Sztab Generalny Ukrainy podaje, że za ostatnią dobę wyniosły one: 650 zabitych, 12 czołgów, 16 innych pojazdów pancernych i dwa działa artylerii polowej. Stracono też cztery śmigłowce.

Coraz częściej mówi się też o odwołaniu ze stanowiska gen. płk. Aleksandra Lapina, dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego, a w Ukrainie Centralnej Grupy Wojsk, którego ostro krytykował Ramzan Kadyrow. Na jego miejsce powołano dotychczasowego dowódcę 8. Armii z Południowego OW gen. por. Andrieja Mordwiczewa, notabene przyjaciela Kadyrowa, co świadczy o tym, że czeczeński przywódca ma całkiem spore wpływy na Kremlu.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Kim w wojsku jest podoficer?

W wojsku podoficerowie to młodsza kadra dowódcza i specjalistyczna, która spina dowódców oficerów z masą żołnierską. Z zasady podoficer ma odciążyć dowodzącego oficera w bardziej przyziemnych czynnościach. Młodsi podoficerowie (kapral, starszy kapral) dowodzą sekcjami, pojedynczymi czołgami, bojowymi wozami piechoty, są także specjalistami: technikami, monterami, operatorami bardziej skomplikowanego uzbrojenia.

Reklama