Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

255. dzień wojny. Rosjanie biją się o arterię życia. Chwilowo walą głową w mur

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwują wojska rosyjskie z samobieżnej haubicy w obwodzie donieckim. 10 października 2022 r. Ukraińscy żołnierze ostrzeliwują wojska rosyjskie z samobieżnej haubicy w obwodzie donieckim. 10 października 2022 r. Forum
Skierowanie znacznych sił rosyjskich do ataków w kierunku Wuhłedaru, nieco na zachód od Doniecka, było zaskakujące i wydawało się nie mieć sensu. Ale po analizie różnych czynników wszystko stało się jasne. Ma to związek z uszkodzeniem mostu Krymskiego.

Na szczęście natarcie to nie przynosi większych rezultatów, bo – tak jak pozostałe rosyjskie ataki – polega na rzucaniu ludzkich falang wspartych czołgami i bojowymi wozami piechoty, które nie zawsze z piechotą współdziałają. W dodatku artyleria nie wspiera nacierających. Nie, żeby nie strzelała, tłucze jak głupia. Ale żeby kierować misje ogniowe na wykryte cele, tak by torować atakującym drogę poprzez celną eliminację ukraińskich pozycji, na które mogą nadziać się nacierający, to już nie za bardzo. Nie widać synchronizacji.

Na Twitterze opublikowano filmik nakręcony przez drona ukraińskiej 95. Brygady Powietrzno-Szturmowej walczącej na odcinku między Kreminną a Swiatowem. Dwa rosyjskie czołgi T-80BW przemieszczają się powoli drogą wzdłuż lasu, wieże obracają się, załogi uważnie obserwują teren. Nagle, kiedy czołgi już przejechały, z lasu wyskakuje ukraiński żołnierz i strzela z odległości niecałych 100 m w tył czołgu z granatnika przeciwpancernego. Maszyna zapala się i efektownie wybucha. Drugi czołg zatrzymuje się, odwraca wieżę do tyłu, ale żołnierza już nie ma. I znów można zapytać rosyjskich czołgistów: a gdzie, do cholery, macie swoją piechotę do osłony? Przecież gdyby obok was kroczyli piechurzy, nikt by się z lasu nie wychylił.

Jest jeszcze bardziej kuriozalny przykład. W tym wypadku zacytujemy pełny wpis rosyjskiego żołnierza z Telegramu, bo tekst jest po prostu pierwszej klasy (datowany na 4 listopada): „Dziś wieczorem rotacja, która wracała do bazy [zmiana na pozycjach obronnych – przyp. autorów], wpadła do rowu wykopanego w poprzek drogi przez wojskowych podwykonawców. Szef służby inżynieryjnej zrujnował wszystkie drogi dojazdowe.

Reklama