Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

278. dzień wojny. Zaczepki przed ofensywą. Ukrainie potrzeba bomb, nie patriotów

Ukraińscy żołnierze z pociskami moździerzowymi. Obwód zaporoski, 16 listopada 2022 r. Ukraińscy żołnierze z pociskami moździerzowymi. Obwód zaporoski, 16 listopada 2022 r. Stringer / Reuters / Forum
Rosjanie budują coraz solidniejsze umocnienia, kopią kolejne linie okopów i rowów przeciwpancernych, ustawiają zapory betonowe, zapewne też pola minowe. Gorzej z ziemiankami i innymi obiektami zapewniającymi jakieś ludzkie warunki. Czego potrzebuje Ukraina, żeby wiosną przełamać tę obronę?

Co ciekawe, najwięcej umocnień Rosjanie stawiają w południowej Ukrainie – we wschodniej części obwodu chersońskiego i południowej zaporoskiego, czyli w okupowanym pasie łączącym Rosję z Krymem. Budują w miarę poprawnie, transzeje mają załamania, a nie są proste jak drut jak te kopane w obwodzie ługańskim. Nie zostały jednak jeszcze zamaskowane, stąd zdjęcia satelitarne z ich precyzyjną lokalizacją (w sumie każdy może je sobie kupić, choćby w Maxar Technologies). Najeźdźcy zwożą też specjalne betonowe przeszkody i ustawiają je wokół linii transzei. To wyklucza ewentualne własne działania ofensywne – pojazdy bojowe nie przejadą przez takie zapory. Zapewne dlatego Ukraińcy w mniejszym stopniu stosują betonowe przeszkody, raczej koncentrują się na umocnieniach ziemnych, dającym oparcie piechocie i okopanym czołgom, nieblokującym ruchu wozom pancernym.

.Polityka.

Rosjanie budują naraz wiele kolejnych linii obronnych, by po przełamaniu pierwszej przeciwnik nie mógł od razu nacierać w głąb. Co jednak ciekawe, umocnienia koncentrują się wzdłuż głównych dróg, wykorzystywanych też do zaopatrywania. Ukraińcy w czasie uderzenia w rejonie Kupiańska często szli „na przełaj”, omijając punkty oporu na drogach. W ten sposób takie nieciągłe linie obrony można obejść i odciąć. Oczywiście teraz to niemożliwe, ale gdyby ziemia solidnie zamarzła, można by podjąć jakieś działania ofensywne z wykorzystaniem tras przez pola.

Rosjanie najwyraźniej się obawiają, że jeśli

  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama