Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

327. dzień wojny. Cztery warianty ofensywy. Czy Rosjanie wybiorą najgłupszy?

Ukraińskie wojska pod Bachmutem, 15 stycznia 2023 r. Ukraińskie wojska pod Bachmutem, 15 stycznia 2023 r. Stringer / Reuters / Forum
Z wielkim niepokojem czekamy na wiosenną ofensywę Rosjan. Wszystko wskazuje na to, że rozpocznie się za cztery–sześć tygodni. Czy wybiorą najgorszy możliwy wariant?

Po bitwie o Sołedar front chwilowo znów się ustabilizował. Nadal przebiega wzdłuż linii kolejowej, która zahacza o północno-zachodni skraj miasta. Dalej wiedzie jakieś 1–2 km od drogi Bachmut–Sołedar–Siewiersk. Kawałek Sołedaru pozostaje w ukraińskich rękach, a Bachmut w całości. Rosjanie są wyczerpani po walkach, szczególnie ucierpiała Grupa Wagnera. Na rosyjskim Telegramie pojawiły się liczby dotyczące zwerbowanych przez nią więźniów i choć nie ma żadnej pewności, czy są prawdziwe, to jest duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej rząd wielkości się zgadza.

Sołedar. Pyrrusowe zwycięstwo

I okazuje się, że słynna CzWK Wagner wcale nie jest taka mała. Od września zwerbowała ok. 40 tys. skazańców, wytraciła nieco ponad 26 tys. (zabici, ranni w stopniu uniemożliwiającym służbę, schwytani do niewoli), a 106 ludzi podobno zakończyło służbę i dostało obiecane ułaskawienia. Jak widać, giną niemal wszyscy, którzy dają się zrekrutować, jeśli przyjąć liczby za zbliżone do prawdy. Niemniej Grupa Wagnera liczy zapewne kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a to znaczący odsetek wszystkich wojsk walczących po stronie Rosji. Przecież to ekwiwalent jakichś trzech dywizji, więcej niż niejedna rosyjska armia (nie ogółem, tylko taka z numerem, czyli związek operacyjny). A mowa wyłącznie o więźniach, nie o kadrowych „wagnerowcach”, którzy także ginęli, zostali trwale okaleczeni czy dostali się do niewoli, składając się na tzw. straty bezpowrotne.

Jeśli zdobycie ruin Sołedaru, który jest w zasadzie kompletnie nieprzydatny, zostało okupione taką stratą wśród „wagnerowców”, nie licząc regularnych wojsk rosyjskich, to faktycznie było to pyrrusowe zwycięstwo.

Reklama