Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

329. dzień wojny. Tragiczna katastrofa śmigłowca. Dlaczego leciał tak nisko? I nad miastem?

Katastrofa śmigłowca nad Browarami w Ukrainie. Zginęło kierownictwo MSW i dziewięć osób na ziemi, 18 stycznia 2023 r. Katastrofa śmigłowca nad Browarami w Ukrainie. Zginęło kierownictwo MSW i dziewięć osób na ziemi, 18 stycznia 2023 r. Sergei Supinsky / AFP / EAST NEWS
Dziś poraziła nas wiadomość o katastrofie śmigłowca H225 Super Puma Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych w Ukrainie. Zginął minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski oraz dwóch jego zastępców, łącznie dziewięć osób na pokładzie i dziewięć na ziemi.

Wydaje się, że sama katastrofa nie była następstwem działań wojennych, ale nieszczęśliwego wypadku. Przesłanką dla takiej hipotezy jest fakt, że śmigłowiec rozbił się ok. 200 km od najbliższych rosyjskich pozycji. O tym dalej, na razie trzeba przypomnieć, co dzieje się na frontach walk w Ukrainie.

.Polityka.

A na frontach nie ustają walki. Pod Kreminną, ok. 20 km na północ, Rosjanie nieznacznie posunęli się na zachód, podczas gdy ukraińskie wojska powolutku posuwają się na wschód w lasach na przedpolach, gdzie trwają ciężkie walki. Rosjanie kierują w stronę miasta wciąż nowe transporty sił, co wskazuje na to, że ich sytuacja jest tutaj dość trudna. W samej Kreminnej walczą 30. Brygada Zmechanizowana z 2. Armii Gwardii Centralnego Okręgu Wojskowego, brygada Milicji Ługańskiej RL, 3. Wiślańska Dywizja Zmechanizowana z 20. Armii Gwardii Zachodniego OW oraz 76. Czernichowska Dywizja Powietrzno-Desantowa Gwardii, wzmocnione dwoma batalionami rezerwowymi BARS-13 i BARS-16. Na północ od Kreminnej operują 35. Wołgogradzko-Kijowska Brygada Zmechanizowana Gwardii i 74. Zwienigorodzko-Berlińska Brygada Zmechanizowana Gwardii, obie z 41. Armii Centralnego OW. Jak na jedno małe miasteczko siły rosyjskie są tu naprawdę bardzo duże.

Z kolei w rejonie Sołedaru najeźdźcy posunęli się ok. 2 km na zachód, zajęli wieś Rozdoliwka położoną nieco ponad 5 km od miasta, jakieś 2 km od drogi łączącej je z Siewierskiem. W samym Sołedarze po ciężkich walkach

  • katastrofy lotnicze
  • Okiem pilota
  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama