Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ukraina. Katastrofa helikoptera, zginęło kierownictwo MSW

18 stycznia 2023 r. Katastrofa helikoptera w mieście Browary pod Kijowem. Zginęło kierownictwo ukraińskiego MSW. 18 stycznia 2023 r. Katastrofa helikoptera w mieście Browary pod Kijowem. Zginęło kierownictwo ukraińskiego MSW. Valentyn Ogirenko / Forum
Jak przekazała ukraińska policja, w Browarach pod Kijowem w katastrofie śmigłowca zginęło kierownictwo MSW z szefem resortu Denysem Monastyrskim. Maszyna rozbiła się tuż obok przedszkola.

329. dzień wojny w Ukrainie przyniósł informacje o wypadku ukraińskiego śmigłowca. Według pierwszych danych w katastrofie w mieście Browary niedaleko Kijowa zginęło w sumie 18 osób, w tym troje dzieci. Śmigłowcem leciało kierownictwo ukraińskiego MSW z ministrem Denysem Monastyrskim. Wszyscy zginęli.

Katastrofa obok przedszkola

Helikopter rozbił się bardzo blisko przedszkola, wybuchł pożar, natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą. Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, podał na Telegramie, że „maszyna uderzyła w obiekt infrastruktury; badane są okoliczności wypadku (…) na miejscu obecne są wszystkie służby”.

W czasie katastrofy w przedszkolu przebywały dzieci i ich wychowawcy. „Wszyscy zostali ewakuowani” – podał szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Z kolei szef Narodowej Policji Ukrainy Ihor Kłymenko dodał, że 29 osób jest są w szpitalu, w tym 15 dzieci.

Wszczęto śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyn upadku maszyny. Śmigłowiec Eurocopter EC225 LP Super Puma, który Ukraina otrzymała od Francji, miał lecieć relatywnie nisko. Pilot miał mieć ograniczoną widoczność z powodu mgły. W postępowaniu rozważane są trzy główne wersje: naruszenie zasad lotu; awaria techniczna; celowe zniszczenie maszyny.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w wyniku której zginęło kilkanaście Osób, w tym przedstawiciele kierownictwa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy. Moje myśli są dziś z Rodzinami i bliskimi Ofiar” - napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Jaki sens szycia? Mamy w Polsce mistrzów, uczniów brak

Krawiectwo miarowe odradza się powoli, bo i powoli rośnie społeczna chęć podkreślenia ubiorem statusu, aspiracji oraz zwykłej satysfakcji z własnego wyglądu. Coraz mniejsze grono mistrzów ma pełne ręce roboty, a następców nie widać.

Marcin Piątek
05.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną