Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

426. dzień wojny. Załóżmy, że ukraińska kontrofensywa się uda. Co będzie dalej?

Święto Gwardii Narodowej Ukrainy, 24 marca 2023 r. Święto Gwardii Narodowej Ukrainy, 24 marca 2023 r. Handout / AFP / EAST NEWS
Powoli widać narastające zniecierpliwienie obserwatorów i państw wspierających Ukrainę, czekających na zapowiadaną kontrofensywę. Będzie ona miała przełomowe znaczenie dla tej wojny.

Władimir Putin miota się, widać to po dość chaotycznej organizacji dowodzenia. Według opozycyjnej rosyjskiej gazety internetowej „The Moscow Times” wydawanej w Amsterdamie gen. płk Rustam Muradow został w kwietniu 2023 r. zdjęty ze stanowiska dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego i wysłany na emeryturkę. Kto obecnie dowodzi Wschodnim OW, trudno powiedzieć, ale kilku dowódców wysokiego szczebla od początku operacji rozstało się ze stanowiskiem. Na emeryturę wysłano też gen. armii Aleksandra Dwornikowa, który do jesieni dowodził rosyjskimi wojskami walczącymi w Ukrainie.

Na razie jednak nie ma konkretnych rozliczeń. Władimir Putin przezornie nie zadziera z generalicją, odesłanie na emeryturę to dość łagodny wymiar kary. Ewidentnie widać, że nie chce nastawiać generałów przeciwko sobie, bo od nich może zależeć też jego własny los.

Co ciekawe, na emeryturę poszedł też adm. Siergiej Awakianc, dotychczasowy dowódca Floty Pacyfiku. Czyżby niedawne ćwiczenia tej floty wspólnie z Marynarką Wojenną Chin nie poszły najlepiej? Admirałowi znaleziono nowe zajęcie: już w rezerwie został szefem sztabu paramilitarnej organizacji sportowo-patriotycznej. A przecież mogli mu już dać spokój, mógł sobie na emeryturce rybki połowić, zamiast obejmować tak mało znaczące stanowisko…

24 kwietnia nad ranem trzy rosyjskie zdalnie sterowane bezzałogowe aparaty pływające dokonały ataku na port wojenny w Sewastopolu, ale wg Rosjan strat w mieniu wojskowym nie odnotowano.

.Polityka.

Na froncie prawie bez zmian

Co ciekawe, pod Kreminną, na południowy zachód od miasta, tym razem to wojska ukraińskie przesunęły się nieznacznie na wschód, odzyskując część utraconych terenów.

Reklama