Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

454. dzień wojny. Rajd na obwód biełgorodzki. Tak Ukraina gra Putinowi na nosie

Rosyjskie wyrzutnie rakietowe w Biełgorodzie, 8 maja 2023 r. Rosyjskie wyrzutnie rakietowe w Biełgorodzie, 8 maja 2023 r. Vadim Belikov/Associated Press / EAST NEWS
Spore zgrupowanie dwóch rosyjskich antyputinowskich formacji walczących u boku Ukrainy (Legionu „Wolność Rosji” i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego) wtargnęło do obwodu biełgorodzkiego i wdało się w walkę ze Strażą Graniczną i Rosgwardią. Wywiązała się awantura na miarę najlepszych memów.

Nie było to głębokie wtargnięcie, zajęto na kilka godzin dwie przygraniczne wsie Kozinka (1 km od granicy) i Grajworon (8 km od granicy). Obie wsie leżą wzdłuż drugorzędnej drogi prowadzącej z Mirhorodu i Ochtyrki po ukraińskiej stronie (na zachód od Charkowa) do Biełgorodu przez rzeczone wsie oraz Borisowkę i Tomarowkę po rosyjskiej stronie.

W całej operacji teoretycznie nie brały ukraińskie wojska, choć ukraińska artyleria otworzyła rosyjskim buntownikom drogę przez ich graniczne umocnienia i posterunki, ale żaden ukraiński żołnierz nie przekroczył granicy. Jednak sami rosyjscy buntownicy, wyposażeni nawet w dziewięć zachodnich opancerzonych pojazdów patrolowych i dwa stare czołgi T-64, poczynili mnóstwo zamieszania w obu wsiach i wśród rosyjskich formacji mundurowych. Regularnego wojska akurat w pobliżu nie było, co wyraźnie pokazuje, jak serio Rosjanie traktują groźbę ukraińskiej „prawdziwej” ofensywy w głąb własnego terytorium. Demonstracyjne budowanie umocnień miało służyć propagandzie wewnętrznej, w rzeczywistości żadnej obrony nie było, nie z prawdziwego zdarzenia w każdym razie. Na samej granicy były jedynie wzmocnione posterunki Służby Granicznej FSB, zaś w okolicy garnizony Rosgwardii, która ma swoje bataliony operacyjne w każdym obwodzie. Wojska nie było.

.Polityka.

Kim są rosyjscy buntownicy

Jeszcze w marcu 2022 r. w Ukrainie zaczęto tworzyć Legion „Wolna Rosja”, który rekrutował się głównie spośród

  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama