Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Cerkwi co cerkiewne

Cerkwi co cerkiewne. Putin podarował Cyrylowi słynną prawosławną ikonę. Będzie afera?

Patriarcha Cyryl odprawia nabożeństwo przed ikoną Andrieja Rublowa „Trójca Święta”, katedra Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czerwiec 2023 r. Patriarcha Cyryl odprawia nabożeństwo przed ikoną Andrieja Rublowa „Trójca Święta”, katedra Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czerwiec 2023 r. Oleg Varov/AFP / EAST NEWS
Władimir Putin oddał Cerkwi jedną z najważniejszych ikon prawosławnych: „Trójcę Świętą” Rublowa. Na jej zgubę, ale być może na własny ratunek.
Patriarcha Cyryl i rosyjska minister kultury Olga Lubimowa po decyzji Władimira Putina podpisują umowę o oddaniu Cerkwi ikony Andrieja Rublowa, lipiec 2023 r.Oleg Varov/AFP/EAST NEWS Patriarcha Cyryl i rosyjska minister kultury Olga Lubimowa po decyzji Władimira Putina podpisują umowę o oddaniu Cerkwi ikony Andrieja Rublowa, lipiec 2023 r.

Zdaje się, że nawet Cyryl, patriarcha moskiewski i całej Rusi, był zaskoczony dobrodusznością prezydenta. Występował przecież tylko o wypożyczenie słynnej ikony Andrieja Rublowa, licząc się z tym, że jego „pokorna prośba” tradycyjnie już wywoła potężną awanturę. Że cała liberalna elita, muzealnicy, historycy sztuki, różnej maści eksperci znów będą darli szaty, że obrazu ruszać nie wolno! Że transport, przenosiny, wystawianie w wilgotnej, zakopconej dymem świec świątyni zabije dzieło.

Władimir Putin nakazał jednak nie tylko wypożyczyć, ale w ogóle oddać Cerkwi ikonę. W sumie nie leżało to w jego kompetencjach – dzieło jest własnością państwa i znajduje się w zbiorach Galerii Tretiakowskiej. Jednak wola prezydenta Rosji silniejsza jest niż litera prawa. W proces włączyło się ministerstwo kultury (jemu podlega Tretiakowka) i w trybie pilnym, stosując kruczki prawne, wydało dzieło sztuki, którego ubezpieczeniową wartość eksperci oceniają na 500 mln dol.

Ikona, choć formalnie pozostanie własnością skarbu, trafi w ręce Cerkwi na 49-letnie „użytkowanie”. I teoretycznie muzealnicy będą mieli wpływ na to, jak będzie przechowywana. Ale Cyryl traktuje już ikonę jak swoją. „Nasz kraj żyje w nowej epoce. Minął już, miejmy nadzieję nieodwołalnie, czas odbierania Cerkwi obiektów sakralnych, a nadszedł czas ich powrotu” – mówił podczas przekazania stosownych dokumentów.

Uskrzydloność

Ikona ma wrócić do Ławry Troicko-Siergijewskiej, XIV-wiecznego, męskiego klasztoru, 70 km na północ od Moskwy. To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych i historycznych w Rosji. „Trójca Święta” przez setki lat była w ikonostasie tamtejszej świątyni.

„Trójca” nazywana jest też „Gościnnością Abrahama”, bo Rublow pokazał tu wizytę wysłanych przez Boga mężów.

Polityka 33.2023 (3426) z dnia 08.08.2023; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Cerkwi co cerkiewne"
Reklama