Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wielkie przetasowanie w brytyjskim rządzie. Wraca David Cameron

David Cameron nowym ministrem dyplomacji w rządzie Rishi Sunaka David Cameron nowym ministrem dyplomacji w rządzie Rishi Sunaka Suzanne Plunkett / Reuters / Forum
Rishi Sunak po kilku dniach wahań i spekulacji odwołał ze stanowiska minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman. Największy news to powrót Davida Camerona.
Suella Braverman straciła tekę ministra spraw wewnętrznychSimon Dawson / No 10 Downing Street/UK Government/Wikipedia Suella Braverman straciła tekę ministra spraw wewnętrznych

Wielkie przetasowanie w rządzie Wielkiej Brytanii ma pomóc rządzącym konserwatystom utrzymać się przy władzy, choć na razie ich szanse są marne. Przewaga opozycyjnej lewicy laburzystowskiej sięga w sondażach kilkunastu procent. Czy najnowsze posunięcia premiera Sunaka okażą się trafione, stoi pod dużym znakiem zapytania.

Wraca David Cameron

Rishi Sunak po kilku dniach wahań i spekulacji w mediach odwołał ze stanowiska minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman. Jej miejsce zajmie szef dyplomacji James Cleverly, a jego miejsce – i to jest największy news – zajmuje były premier lord David Cameron. I właśnie to zbulwersowało już opinię publiczną w Szkocji. Cameron podjął bowiem nieszczęsną decyzję o rozpisaniu referendum o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W Szkocji i na lewicy długie rządy konserwatystów były i są też ostro krytykowane za politykę budżetowego zaciskania pasa, która pociąga negatywne skutki społeczne, szczególnie w usługach publicznych.

Braverman wzbudziła konsternację pomysłem eksportowania migrantów przybywających na pontonach bez wymaganych dokumentów. Mają być wysyłani do Rwandy w Afryce, tam umieszczani w ośrodkach, gdzie będą rozpatrywane ich prośby o prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Rwanda otrzyma w zamian niezbędne do tego siły i środki. Pomysł Braverman skrytykowali działacze na rzecz praw człowieka. Ostateczna decyzja nie zapadła, ale plan „outsourcingu” migrantów już podchwycił rząd włoski. Premier Meloni, wywodząca się ze skrajnej prawicy, porozumiała się w tej sprawie z rządem Albanii, choć i tam wywołało to protesty.

Czytaj też: Nielegalni imigranci: palący problem Europy

Sprawa wojny Izraela z Hamasem

W ostatnich dniach powodem wzburzenia na Wyspach był artykuł szefowej MSW – opublikowany bez wiedzy i zgody Sunaka – zarzucający policji państwowej, że nie radzi sobie jak należy z masowymi marszami domagającymi się przerwania wojskowej interwencji Izraela w Strefie Gazy. Zgromadziły w Londynie setki tysięcy demonstrantów, Suella Braverman nazwała „marszami nienawiści”. Jej zdaniem policja działała zbyt opieszale, co rozzuchwalało ekstremistów sympatyzujących z terrorystami z Hamasu.

W święty dla Brytyjczyków dzień rocznicy ogłoszenia rozejmu kończącego hekatombę pierwszej wojny światowej doszło niestety do zamieszek między skrajną prawicą a pokojowymi demonstrantami, którzy maszerowali pod hasłami pokoju dla Palestyńczyków, Izraela i świata. Tym razem policja interweniowała, zatrzymano wielu uczestników.

To, że szefowa MSW publicznie skrytykowała policję, zrobiło fatalne wrażenie i wywołało zarzuty o stronniczość. Wprawdzie rząd Sunaka potępił bestialską napaść bojówek Hamasu na cywilną ludność Izraela przy granicy ze Strefą Gazy i poparł prawo Izraela do militarnej odpowiedzi na agresję, ale premier uznał, że obrona Braverman przestaje mu się politycznie opłacać. Braverman ma duże ambicje i spore poparcie w elektoracie torysów. Nie powiedziała ostatniego słowa.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną