Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

710. dzień wojny. Generał mówi, jak jest i co trzeba zrobić. To są słabe punkty Ukrainy i Europy

Ukraiński żołnierz obsługuje dron, Zaporoże, luty 2024 r. Ukraiński żołnierz obsługuje dron, Zaporoże, luty 2024 r. Stringer / Reuters / Forum
Gen. Walerij Załużny przygotował esej na temat koncepcji prowadzenia wojny do zwycięstwa nad Rosją. Jest zrozumiałe, że dowództwo szuka dróg do pomyślnego zakończenia konfliktu. Czyli takiego, w którym Rosja na dłuższy czas zrezygnowałaby z kolejnych prób podboju Ukrainy.
Karolina Żelazińska/Polityka

Ukraińcy przeprowadzili kolejny udany atak dronów dalekiego zasięgu na Rosję. Tym razem całkiem spory pożar wybuchł w rafinerii w Wołgogradzie, największej należącej do firmy Łukoil w południowej części kraju (moc przerobowa: 14,8 mln ton rocznie). To już szósta trafiona rosyjska rafineria w tym roku, a warto zwrócić uwagę, że „w tym roku” to wcale nie tak długo.

Ataki na infrastrukturę związaną z wydobyciem i produkcją ropy zmniejszają zyski Rosji z handlu. Eksport benzyny i oleju napędowego zmniejszył się w styczniu odpowiednio o 37 i 23 proc. w porównaniu z 2023 r. Jeśli dojdzie do kolejnych podobnych fajerwerków, będzie prawdziwy cios w gospodarkę Rosji, która niesamowicie dużo przeznacza na zbrojenia. Dobrze by było, gdyby rozpad kraju przyspieszył poprzez coraz gorszy poziom życia, rozkład przemysłu i rolnictwa.

Czytaj też: Czy wojna zmieni Rosjan? Tu nie trzeba zgadywać

Rosjanie przestali się bać ukraińskiego ognia

Ukraina jest natomiast systematycznie atakowana, ale obrona powietrzna na szczęście wciąż sobie jakoś radzi. Z 15 dronów Shahed wystrzelonych przez Rosjan ostatniej doby zestrzeliła dziewięć, sześć w jakieś cele niestety trafiło. Gdyby udało się rozwinąć takie możliwości produkcji dronów dalekiego zasięgu, jakie ma Rosja dzięki Iranowi, sytuacja byłaby inna.

Władimir Putin uczestniczył w piątek w akademii pod hasłem „wszystko dla zwycięstwa” w zakładzie konstrukcyjno-doświadczalnym „Tułatoczmasz” (uczestniczył w projektowaniu

  • Rosja
  • Ukraina
  • Walerij Załużny
  • wojna w Ukrainie
  • Wołodymyr Zełenski
  • Reklama