Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

723. dzień wojny. O co naprawdę chodzi z bronią jądrową w kosmosie? Putin ograł Zachód

Jeśli na rozkaz Putina umieszczono satelitę z ładunkiem jądrowym w kosmosie, żeby sobie przelatywał to nad Europą, a to nad USA, Zachód powinien zareagować. Tylko jak? Jeśli na rozkaz Putina umieszczono satelitę z ładunkiem jądrowym w kosmosie, żeby sobie przelatywał to nad Europą, a to nad USA, Zachód powinien zareagować. Tylko jak? Sergei Guneyev / AFP / EAST NEWS
Rosja dokonała dość ciekawej prowokacji – wiele wskazuje na to, że umieściła ładunek jądrowy w kosmosie. Mało kto zdaje sobie sprawę, co to oznacza.
.Karolina Żelazińska/Polityka .

Tematem numer jeden jest dziś oczywiście śmierć Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty. Jak na człowieka, za którym nie przepadał Władimir Putin, Nawalny żył długo. Podejrzewamy, że był komuś potrzebny, zapewne komuś z oligarchów, którejś frakcji rosyjskiej „grupy trzymającej władzę”. To, że w Rosji na szczytach władzy ścierają się różne wpływowe siły, nie ulega wątpliwości, zawsze tak jest w dyktaturach. Śmierć Nawalnego naszym zdaniem oznacza, że Putin rozprawia się właśnie ze swoimi rywalami, którzy dotychczas Nawalnego chronili. Wkrótce wybory prezydenckie, niewykluczone, że w ten sposób daje swoim przeciwnikom jasny sygnał, kto tu rządzi.

Ale to jest Rosja, więc mogło być odwrotnie: to Putin trzymał Nawalnego w sobie znanym celu, a opozycjonistę zlikwidowano na rozkaz frakcji przeciwnej prezydentowi. W Rosji wszelkie kombinacje na szczytach władzy są możliwe. Należy dodać, że sam Aleksiej Nawalny nie miał nic przeciwko zbrojnej interwencji przeciwko Ukrainie – w 2014 r. poparł aneksję Krymu, a później twierdził, że w krajach Azji Centralnej również dochodzi do przejawów rusofobii, które – jego zdaniem – należało ukrócić siłą. Pod tym względem przejawiał nawet większe ambicje niż sam Putin.

Mamy pełną świadomość, że bycie opozycjonistą w Rosji to rzecz szalenie niebezpieczna i dlatego opozycjonistów tam prawie nie ma. Zaś ci, którzy są, najczęściej są bezwzględnie rozgrywani przez różne wpływowe grupy, jak choćby w przypadku innego więźnia politycznego –

  • broń jądrowa
  • Rosja
  • Ukraina
  • Władimir Putin
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama