Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

820. dzień wojny. Polska kupuje aerostaty. Dlaczego w Ukrainie byłyby do niczego?

Ukraińskie siły w Charkowie, maj 2024 r. Ukraińskie siły w Charkowie, maj 2024 r. Valentyn Ogirenko / Reuters / Forum
Wszystkich zainteresował ostatni zakup dla polskich wojsk. Czegoś takiego jeszcze u nas nie było, a gwoli ścisłości – nie było dawno. Ostatnich aerostatów używaliśmy w 1939 r.
Karolina Żelazińska/Polityka

Kolejny wysoki rosyjski dowódca został aresztowany na dwa miesiące pod zarzutem korupcji. Tym razem chodzi o szefa Zarządu Łączności Sztabu Generalnego SZ FR gen. por. Wadima Szamarina.

Na frontach tymczasem bez zmian. Ukraińskie kontrataki pod Czasiw Jar zaowocowały odzyskaniem niewielkiego terenu, a Rosjanie tylko powiększali straty. Notabene liczba zabitych i rannych Rosjan zbliża się do pół miliona (jak już pisaliśmy, dotkliwsze są dla nich straty sprzętowe). Po stronie wroga walczy tu 3. Korpus Armijny, formacja powstała nieco ponad rok temu, głównie siłami równie nowej 6. Dywizji Zmechanizowanej. Jest tu też 150. Irdycko-Berlińska Dywizja Zmechanizowana Gwardii z 8. Armii Gwardii.

Poza tym Rosjanie posunęli się znów na zachód od Awdijiwki, choć nieznacznie. Pod Charkowem, w kierunku na Lipcy, raczej utknęli. W Wołczańsku też zrobili marginalne postępy.

Według amerykańskiego oświadczenia Rosjanie umieścili w kosmosie uzbrojonego satelitę z systemem niszczenia innych satelitów. Oficjalnie chodzi o cywilnego satelitę Kosmos 2576, ale Amerykanie są innego zdania. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Czytaj też: Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Cóż to takiego: aerostaty

Ogólnie rzecz biorąc, statki powietrzne dzielą się na lżejsze i cięższe od powietrza, jedne i drugie dzielą się z kolei na te z napędem i bez.

Reklama