Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

838. dzień wojny. Ukraińcy robią to inaczej niż Rosjanie. Kto ma inicjatywę, wygrywa wojnę?

Ukraińscy żołnierze w okolicy Zaporoża, maj 2024 r. Ukraińscy żołnierze w okolicy Zaporoża, maj 2024 r. Andriy Andriyenko / Zuma Press / Forum
Inicjatywa strategiczna to zdolność narzucenia przeciwnikowi swojej aktywności, zmuszania go do reakcji na nasze posunięcia, decydowania o tym, gdzie i jak walczymy. Czy pomaga wygrać wojnę?
Karolina Żelazińska/Polityka

Ukraina formuje 49. Szturmową Brygadę Sapersko-Inżynieryjną i jest to pierwsza jej jednostka tego typu. Ma się specjalizować w torowaniu drogi wojskom pancernym i zmechanizowanym przez pola minowe i przeszkody inżynieryjne i wykonywać przejścia w warunkach bojowych, czyli pod ostrzałem. Tego zabrakło w trakcie nieudanej letniej ofensywy z 2023 r. Pokonywanie przeszkód okazało się piętą achillesową ukraińskich sił, zresztą nie lepiej jest w rosyjskich. Więcej na ten temat jutro.

W Samarze nad Wołgą doszło do potężnej eksplozji w fabryce mebli. Mieszkańcy twierdzą, że wywołał ją ukraiński dron. Ale co mogło tak wybuchnąć? Szafy i meblościanki? Wersalki? To, co zaobserwowano, było wybuchem wtórnym. W Noworosyjsku też doszło do potężnego pożaru. Nie był to przypuszczalnie ukraiński atak, bo spaliło się wysypisko śmieci. Do walki z ogniem skierowano podobno tylko 50 strażaków, reszta wstąpiła do wojska i służy (lub już poległa) na froncie.

Wiadomo z kolei, że Ukraina użyła 12 pocisków ATACMS do zniszczenia systemów przeciwlotniczych 31. Dywizji Obrony Powietrznej na Krymie. Rosjanie nie informują oczywiście o swoich stratach, więc nie wiemy, z jakim efektem.

Nowe kierunki ofensywy

W Ukrainie skończyła się niekierowana amunicja dla samolotów szturmowych Su-25, zarówno oryginalna sowieckich typów, jak i dostarczona z Zachodu (np. rakiety niekierowane ZUNI). Su-25 dziś zrzucają francuskie szybujące bomby kierowane GPS typu AASM, z całkiem niezłym skutkiem.

Reklama