Jak żyć w „mieście PiS”?

Bóg, honor, Tomaszów
W „mieście PiS” głównym pracodawcą jest władza samorządowa. Trzeba umieć z nią żyć.
Arena Lodowa, duma Tomaszowa Mazowieckiego.
Tomasz Jastrzębowski/Foto Olimpik/Reporter

Arena Lodowa, duma Tomaszowa Mazowieckiego.

Prezydent Tomaszowa Marcin Witko (PiS). W wyborach poparł go sam Jarosław Kaczyński.
Marcin Wojciechowski/Agencja Gazeta

Prezydent Tomaszowa Marcin Witko (PiS). W wyborach poparł go sam Jarosław Kaczyński.

Agnieszka Łuczak z bezpartyjnego komitetu „Możemy” okazała się groźną rywalką w wyborach prezydenckich.
Grzegorz Michałowski/PAP

Agnieszka Łuczak z bezpartyjnego komitetu „Możemy” okazała się groźną rywalką w wyborach prezydenckich.

Prawie jedna czwarta mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego to emeryci.
materiały prasowe

Prawie jedna czwarta mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego to emeryci.

Pragnienie radnych miasta i powiatu, by święty Antoni został patronem Tomaszowa Mazowieckiego, było jednomyślne. Krzysztof Kuchta, przewodniczący Rady Miejskiej, który pojechał z delegacją do Padwy po relikwie XIII-wiecznego franciszkanina, uważa, że oddanie się pod opiekę świętego przynosi miastu wiele dobra. Fragment jego kości spoczął w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Antoniego – dziś sanktuarium. To, że Tomaszów się rozwija, widać choćby po miejskim budżecie, przed czterema laty wynoszącym 187 mln, dziś 272 mln zł. Na koniec roku planuje się 100-mln dług, ale do czerwonej linii 60 proc. zadłużenia daleko.

Kuchta (awansowany w tej kadencji na zastępcę kierownika pogotowia ratunkowego) docenia nie tylko świętego, ale i pracę prezydenta, który wystarał się o pieniądze na remonty dróg, na ekologiczne autobusy, zainstalował w całym mieście nowoczesne czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, dofinansowuje wymianę pieca na gazowy, dotrzymał w tym roku wyborczej obietnicy co do bezpłatnej komunikacji.

W grudniu sam prezydent Andrzej Duda przyjechał na otwarcie Areny Lodowej, jedynego w kraju krytego toru lodowego, umożliwiającego trenowanie łyżwiarstwa szybkiego i organizowanie mistrzostw światowej rangi. Szef rady zwraca uwagę, że nawet Tuwim w wierszu „Tomaszów” nie przyniósł tyle sławy miastu, co ta arena, bo nie napisał, że chodzi mu o Tomaszów Mazowiecki.

Prezydent miasta Marcin Witko podkreśla, że patronat św. Antoniego to także uhonorowanie jednego z założycieli Tomaszowa – hr. Antoniego Ostrowskiego, inicjatora budowy kościoła pw. św. Antoniego, który po powstaniu listopadowym wyemigrował z kraju. To wizjoner, który uznał, że czas odejść w mieście od hutnictwa rudy i pójść w kierunku przemysłu włókienniczego, tolerancyjny wobec różnych kultur i religii. – Dla mnie wzór do naśladowania – dodaje Witko.

Sezon na katechetów

O Tomaszowie mówi się od czterech lat „miasto PiS”. 19 spośród 23 radnych w Radzie Miejskiej to radni z listy PiS. W ostatnich wyborach samorządowych ludzie głosowali w jednomandatowych okręgach wyborczych, w których wygrywa zdobywca największej liczby głosów. Kandydatów było wielu i głosy się rozłożyły, co sprzyjało PiS, mającemu wtedy duże „branie”. PO zdobyła bardzo dużo drugich miejsc. W większości wybrano nowych ludzi, nieznanych szerzej w mieście. Legitymację PiS ma Marcin Witko (wcześniej w PSL Piast) – zwycięzca w wyborach prezydenckich. Muzyk, nauczyciel, organizator imprez masowych w domu kultury, z bogatą przeszłością polityczną – był radnym powiatowym i miejskim, dyrektorem biura poselskiego Janusza Wojciechowskiego i posłem PiS. W II turze wyborów prezydenckich wsparł go sam Jarosław Kaczyński, bo Agnieszka Łuczak z bezpartyjnego komitetu „Możemy” okazała się groźną rywalką.

– Gdyby Witko przegrał z nieznaną dziennikarką lesbijką z lokalnej gazety, byłby skończony w PiS. Księża w dniu wyborów podczas mszy strasznie mnie atakowali. Szczególnie ten, który miał problemy z celibatem – wspomina Agnieszka Łuczak. Ćwierć wieku patrzyła władzy na ręce. Nie obnosiła się ze swoją orientacją, ale i nie ukrywała się z partnerką. Coming out zafundował jej osiem lat temu na portalu internetowym radny PO, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, z czego tłumaczył się w ogólnopolskich mediach. Witko zdobył blisko 54 proc. głosów.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj