Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Krzysztof Penderecki

Kreator Kultury: Krzysztof Penderecki

Bruno Fidrych / materiały prasowe
Nagroda za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Krzysztof Penderecki – za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphia”, „Pasja” i „Jutrznia”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną. Za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz owocną współpracę z młodymi artystami, którzy na nowo odkrywają jego muzykę, a on jest dla nich Mistrzem i partnerem inspirującym do twórczych poszukiwań.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Krakowie najpierw u Franciszka Skołyszewskiego, w latach 1955–58 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Artura Malawskiego, a po jego śmierci Stanisława Wiechowicza. W 1959 r. odniósł spektakularny sukces na konkursie Związku Kompozytorów Polskich: otrzymał trzy nagrody za „Strofy”, „Emanacje” i „Psalmy Dawida”. Szybko stał się gwiazdą światowej awangardy. Dwukrotnie otrzymał Prix Italia: za Pasję wg św. Łukasza (1967 r.) i za „Dies irae” (1958 r.).

Zaraz po studiach rozpoczął działalność pedagogiczną. W latach 1987–90 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, w latach 1992–2002 dyrektorem artystycznym Festiwalu Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko. Od 1997 r. jest dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia, od 1998 r. doradcą Beijing Music Festival w Pekinie. Jako dyrygent zadebiutował w 1971 r. w Donaueschingen, wykonując swój utwór „Actions” na zespół freejazzowy. Od 1988 r. jest głównym gościnnym dyrygentem Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, od 2000 r. gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.

Jest inicjatorem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, którego celem jest rozwój młodych talentów muzycznych; siedziba buduje się koło jego posiadłości (oficjalne otwarcie na wiosnę). Został wyróżniony licznymi doktoratami honoris causa i odznaczeniami (z Orderem Orła Białego na czele) oraz nagrodami, m.in. Nagrodą im. Herdera (1977), Nagrodą im. Sibeliusa (1983), Premio Grammy Award (1988, 1999, 2001).

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną