Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paweł Althamer

Kreator Kultury: Paweł Althamer

Wojtek Jakubowski / KFP
Nagroda za wytrwałe i konsekwentne udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Paweł Althamer – za wytrwałe i konsekwentne udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie.

Urodził się w 1967 r. w Warszawie, w której mieszka do dziś. Jest rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji i filmów wideo. W latach 1988–1993 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Grzegorza Kowalskiego. Od samego początku twórczości Althamer korzystał z różnych mediów i technik artystycznych, zaś w rzeźbach (liczne autoportrety) wykorzystywał nietypowe materiały, jak włosy czy słoma. Ważnym wątkiem w jego twórczości były „podróże w głąb siebie”, przeróżne, niekiedy radykalne, sposoby izolowania się od świata zewnętrznego z równoczesnym rejestrowaniem stanu swojej świadomości.

Rozszerzeniem owego wątku okazały się liczne projekty, w których Althamer nakłaniał również widzów, by w odmienny sposób spojrzeli na otaczający ich świat („Lato w mieście” – Zachęta 1998 czy instalacje w Galerii Foksal w 1996 i 1999 r.).

Największą popularność przyniosły mu projekty, w których kreatywne spojrzenie na rzeczywistość łączył z aktywizacją i wciąganiem w artystyczną grę innych, często przypadkowych ludzi. Najsłynniejsze to, oczywiście, „Bródno 2000”, gdy nakłonił wszystkich mieszkańców wielkiego stołecznego bloku, by w określony sposób zapalili lub pogasili światła w mieszkaniach, tworząc w ten sposób gigantyczny napis. Do swych działań zatrudniał przypadkowych imigrantów (Nowy Jork, Frankfurt) czy nastoletnich chłopców z warszawskiego Bródna (Maastricht, Zachęta). Także mieszkańcy blokowiska na Bródnie stanowili większość wśród „kosmitów”, którzy odziani w specjalne kombinezony w pomalowanym samolocie podróżowali z nim w minionym roku po świecie.

Z jego inicjatywy powstał na warszawskiej Pradze Park Rzeźby z dziełami wybitnych światowych artystów, a także kontrowersyjna rzeźba zmarłego praskiego pijaczka – Gumy. Do dziś artysta prowadzi warsztaty ceramiczne dla Grupy Nowolipie, zrzeszającej chorych na stwardnienie rozsiane i inne schorzenia.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną