Cała prawda o liderze Nirvany
Widziałem szczęśliwego Cobaina
Rozmowa z Brettem Morgenem, reżyserem głośnego filmu dokumentalnego „Kurt Cobain: Montage of Heck”, który właśnie wchodzi do polskich kin.
„Kurt zachowywał się jak rozkapryszony dzieciak, a jednocześnie był niezwykle wrażliwym i inteligentnym facetem, oddanym ojcem i mężem”.
Stephen Sweet/REX/EAST NEWS

„Kurt zachowywał się jak rozkapryszony dzieciak, a jednocześnie był niezwykle wrażliwym i inteligentnym facetem, oddanym ojcem i mężem”.

Małgorzata Steciak: – Nad filmem o zmarłym w 1994 r. Kurcie Cobainie pracował pan osiem lat. Dlaczego tak długo?
Brett Morgen: – Kiedy Courtney Love osiem lat temu zaproponowała mi zrealizowanie dokumentu o swoim zmarłym mężu, wydawało mi się, że dostałem gwiazdkę z nieba. Obliczyłem, że za niecały rok będziemy szykować się do premiery. Tymczasem, zanim w ogóle mogłem pomarzyć o włączeniu kamery, przez sześć lat mocowałem się z papierkową robotą. W produkcję filmu zaangażowało się wiele osób posiadających prawa do rozmaitych materiałów związanych z Kurtem Cobainem i Nirvaną. Nie zdawałem sobie sprawy, jak żmudny to będzie proces. W pewnym momencie musieliśmy całkowicie zawiesić prace, by prawnicy Courtney i jej córki Frances mogli rozwiązać problem praw do wizerunku Kurta.

Nie odczuwałem tak gwałtownych emocji nawet, kiedy pracowałem z Rolling Stones czy Robertem Evansem [legendarnym producentem filmowym, współtwórcą m.in. „Dziecka Rosemary”, „Ojca chrzestnego” i „Love Story”, z którym Morgen spotkał się na planie filmu „To rola dla niego” z 2002 r. – przyp. MS]. „Kurt Cobain: Montage of Heck” to pierwszy w mojej karierze film poświęcony artyście mojego pokolenia. Jako nastolatek uwielbiałem Nirvanę.

Jak fani Nirvany zareagowali na informację, że pracuje pan nad filmem wspólnie z Courtney Love?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną