Archiwum Polityki

Flesz. Ludzie i wydarzenia 2007

W Polsce mamy dużo, może nawet za dużo, przełomowych lat, ale 2007 był naprawdę zwrotny. Partia, która spieszyła się przedłużyć i umocnić władzę, zdążyła ją stracić. Pożegnaliśmy też kilka partii i polityków, chyba na dobre. Wkroczyliśmy w nowy etap, nie do końca jeszcze rozpoznany. Przypominamy zatem mijający, pełny wydarzeń, rok w skrócie, pokazując momenty najbardziej kluczowe, charakterystyczne, kuriozalne, w porządku w miarę chronologicznym, ale ze świadomością, że wiele spraw rozpoczętych w tych burzliwych miesiącach będzie nas jeszcze długo zajmować.

Styczeń
Na niedoszłym ingresie arcybiskupa Wielgusa wszystko było nie tak. Fotel stał, ale biskup siedział obok, prezydent Kaczyński bił brawo, a reszta wiernych krzyczała z oburzenia, prymas Glemp przemawiał, ale władzę w Kościele objęli publicyści. Stanisław Wielgus posądzany o kontakty z tajnymi służbami PRL, nie został metropolitą warszawskim.

Luty
Minister Antoni Macierewicz wyprodukował „Raport z weryfikacji WSI”, bardzo tajny dokument, przygotowywany, redagowany i czytany w specjalnym i zamkniętym obiegu. I jak to z dobrym towarem bywa, trafił on – oczywiście bez wiedzy i zgody autora-ministra – szybko na rynek, gdzie spotkał się ze stosownym do rangi zainteresowaniem.

Marzec
Józef Oleksy
w nagranej rozmowie z Aleksandrem Gudzowatym stwierdził, że lewica ma Polskę w d..., a także wdawał się w szczegóły na temat tajemnic urody małżonki byłego prezydenta Kwaśniewskiego. Potwierdził tym samym, że nikt tak nie potrafi zaszkodzić SLD jak jego działacze.

Kwiecień
Decyzja o zorganizowaniu części mistrzostw Euro 2012 w Polsce przyniosła tyleż radości, co kłopotów. W miejscach stadionów rośnie jeszcze trawa, ale przecież Kraków też zbudowano nie od razu.

Maj
Do listy wrogów IV RP dołączył, zdaniem PiS, Trybunał Konstytucyjny, negując wiele punktów nowej ustawy lustracyjnej. Poseł Arkadiusz Mularczyk próbował lustrować sędziów Trybunału, ale teraz także w PiS musiał powstać specjalny zespół partyjny, badający niejasne przypadki kolegów, których nazwiska pojawiły się w katalogach IPN.

Czerwiec
Minister Anna Fotyga pokazywała posłom opozycji, jak polska dyplomacja powstawała z kolan podczas negocjacji brukselskich, gdzie sukces był tak duży, że aż nie wiadomo, jak duży.

Polityka 51.2007 (2634) z dnia 22.12.2007; s. 8
Reklama