Jego badania obejmują obok kardiologii i kardiochirurgii także anatomię, histologię i biologię molekularną serca.
Po pierwszym udanym przeszczepieniu człowiekowi serca świni jest jeszcze mnóstwo pytań, na ile ten nowy rodzaj transplantacji przedłuży choremu życie. Ale niedobór zdrowych narządów wymaga podejmowania takich prób.
Jednym z głównych tematów pozapolitycznych jest nagła śmierć 34-letniego tancerza, czyli człowieka młodego i wysportowanego. No i – wydawałoby się – zdrowego. Pomimo stosunkowo skąpych danych warto przypomnieć trzy ważne kwestie, które mogą zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.
Ruszył program „Profilaktyka 40 plus”. Minister zdrowia zapowiadał go od września ubiegłego roku, więc na co mogą liczyć obywatele – płatnicy składek – objęci tą państwową szczodrością?
Największa ochrona należy się osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi. Są to tzw. schorzenia współistniejące: część może ułatwiać nabycie zakażenia, inne przyczyniają się do powikłań lub cięższego przebiegu infekcji.
75-letni Mick Jagger przeszedł dziś zabieg wymiany zastawki aortalnej. The Rolling Stones musieli z tego powodu przełożyć plany koncertowe. Nieśmiertelne kamienie będą jednak toczyć się dalej.
Rozmowa z dr. hab. Maksymilianem Opolskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o sercu w trójwymiarze i rozszerzonej rzeczywistości.
30 lat temu rozpoczęła się bezprecedensowa akcja, w której jeden kraj leczył bezpłatnie setki dzieci z innego kraju. Bardzo ważna dla początków polskiej kardiochirurgii.
Jak zmienić styl życia na bardziej przyjazny dla serca? Szybko i konsekwentnie. Pamiętając o tym, że najprostsze posunięcia przynoszą często najlepsze efekty.
Miażdżyca nas miażdży: miliony chorych, miliardowe koszty leczenia powikłań. Dlaczego, mimo wielu możliwości kuracji, wciąż nie możemy sobie z nią poradzić?